Zagospodarowanie terenu wokół domu – co należy uwzględnić podczas tego procesu?

Chcesz w pełni wykorzystać potencjał swojej działki? Zadbaj więc o jej prawidłowe zagospodarowanie. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Zabierając się za jego realizację, należy bowiem uwzględnić szereg różnorodnych czynników. Właśnie dlatego stworzyliśmy nasz dzisiejszy artykuł. Na początek wyjaśnimy w nim, dlaczego właściwe rozplanowanie przestrzeni ma znaczenie. Z dalszej części dowiesz się także, co należy uwzględnić podczas tego procesu oraz jak prawidłowo powinno przebiegać zagospodarowanie terenu wokół domu. Czytaj dalej i odkryj wiele cennych wskazówek, z którymi stworzysz swój wymarzony ogród.

Dlaczego sposób zagospodarowania terenu wokół domu ma znaczenie?

Po wybudowaniu domu przychodzi czas na zaaranżowanie przestrzeni zewnętrznej. Warto poświęcić na to chwilę i wszystko dokładnie rozplanować. Dlaczego?

Przede wszystkim ogród traktowany jest jako wizytówka każdej działki. Jest on bowiem pierwszym elementem, który zauważają osoby odwiedzające lub mijające Twoją posesję. To od niego zależy więc pierwsze wrażenie, a uwierz nam, może on dużo powiedzieć o właścicielach i ich stylu życia.

Sposób zaaranżowania otoczenia wpływa także na jego praktyczność. Jako że przestrzeń wokół domu pełni wiele funkcji, warto podzielić ją na funkcjonalne strefy, co zapewni harmonię i wygodne użytkowanie.

Projekt vs samodzielne rozplanowanie przestrzeni – co bardziej się opłaca?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy tak naprawdę od Twojego budżetu oraz oczekiwań. Niemniej warto rozpocząć od sporządzenia projektu. Wbrew pozorom zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to prawdziwe wyzwanie, a przy tym inwestycja na lata. Konsultacja z fachowcami pozwoli Ci zrobić to profesjonalnie. Dzięki temu zyskasz wygodne miejsce dopasowane do Twoich potrzeb. Unikniesz również późniejszych zmian, które wiązałyby się z dodatkowymi kosztami.

Jeśli z jakiegoś względu nie możesz skorzystać z usługi, sporządź plan samodzielnie. Uwzględnij w nim w szczególności:

ogrodzenie – wytycza granice działki oraz zabezpiecza przed wizytą niepożądanych osób;

wjazd na posesję, furtkę oraz podjazd – zapewni Ci to wygodny dostęp do przestrzeni mieszkalnej;

lokalizację ścieżek ogrodowych – połączą one poszczególne strefy, a przy tym mogą pełnić również rolę dekoracji;

lokalizację strefy wypoczynku – wbrew pozorom to, gdzie będzie znajdowała się strefa relaksu, ma ogromne znaczenie dla jej funkcjonalności i wygody użytkowania;

miejsce na śmietnik z dostępem zewnętrznym – dla wygodnego odbierania odpadów.

Co należy uwzględnić podczas planowania zagospodarowania działki?

Planując zagospodarowanie działki wokół domu, warto uwzględnić kilka czynników, w tym:

przepisy – zarówno w trakcie budowy, jak i przy zagospodarowywaniu działki obowiązują warunki zabudowy. Przed sporządzeniem planu zapoznaj się więc z zapisem w MPZP lub w przypadku jego braku w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Istotny jest w szczególności zapis dotyczący powierzchni biologicznie czynnej. Decyduje on o tym, jaka powierzchnia gruntu powinna zostać niezabudowana i pokryta roślinnością. Upewnij się, czy Twoje plany są zgodne z powyższymi zapisami. Czasami mocno ograniczają one pewne rozwiązania;

ukształtowanie terenu i jego usytuowanie względem stron świata – będzie to miało wpływ na usytuowanie przestrzeni wypoczynkowej oraz roślinności;

preferencje i styl życia – ogród musi odzwierciedlać Twój gust i osobowość, a także uwzględniać Twój styl życia. Wówczas będzie dla Ciebie przyjazny i praktyczny.

Rola architektury ogrodowej w zagospodarowaniu działki

Dzisiejsze aranżacje zewnętrzne to nie tylko funkcjonalne rozwiązania, ale też estetyczne detale. Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu nie ogranicza się więc jedynie do obsadzenia zieleni i wykonania podjazdu. To również rozlokowanie małej architektury i innych dodatków, które sprawią, że działka będzie prezentować się pięknie i harmonijnie. W ten sposób wykreujesz także odpowiednią atmosferę, dzięki której zyskasz przytulne i relaksujące miejsce, w którym chce się przebywać. Niektóre elementy, jak np. grill, mogą również zachęcać do aktywności i zabawy. Sam więc zdecyduj, jakie są Twoje oczekiwania względem przestrzeni zewnętrznej.

Rozmaite elementy architektury ogrodowej, jak chociażby fontanny, dekoracyjne rzeźby, ławeczki czy też donice, znajdziesz w asortymencie naszego e-sklepu. Udostępniamy również inne rozwiązania, które warto wdrożyć w przestrzeni zewnętrznej. Zapoznaj się z ofertą i wybierz produkty, z którymi skutecznie stworzysz swój wymarzony ogród.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl