Zagospodarowanie terenu osiedla a zadowolenie mieszkańców – dlaczego kwestia ta jest aż tak istotna?

Właściwe zaprojektowanie przestrzeni publicznej ma ogromny wpływ nie tylko na jej odbiór, ale także funkcjonalność – zwłaszcza w dobie dynamicznego rozwoju i licznych zmian urbanizacyjnych. To właśnie dlatego zagospodarowanie terenów osiedli mieszkaniowych stało się niezwykle istotną kwestią. Przekłada się ona bowiem na zadowolenie lokalnej społeczności oraz wartość nieruchomości. W dzisiejszym wpisie chcemy przyjrzeć się tej tematyce nieco bliżej. Odpowiemy m.in. na pytanie dotyczące tego, jaki jest cel zagospodarowania terenu osiedla. Skupimy się również na tym, co warto uwzględnić w projekcie oraz co na ten temat mówią przepisy. Pozwoli Ci to zrozumieć istotę tych działań.

Cel zagospodarowania terenu osiedla

Osiedla mieszkaniowe to nie tylko budynki i ich elewacja. To także zbiór pozostałych elementów tworzących harmonijne i funkcjonalne otoczenie. Oprócz ciekawej architektury stawia się więc również na atrakcyjne tereny zielone i obiekty funkcjonalne. Zachęcają one lokalne społeczeństwo do korzystania z przestrzeni publicznej.

Kluczowe znaczenie ma przy tym odpowiednie zagospodarowanie terenu osiedla. Działanie to pozwala w pełni wykorzystać potencjał danej lokalizacji. Tym samym zyskuje się przemyślaną i estetyczną przestrzeń, która zachowuje spójność zarówno w odbiorze, jak i funkcjonowaniu.

To z kolei wpływa nie tylko na pozytywny wizerunek osiedla i jego zarządcy. Powoduje również wzrost wartości znajdujących się na osiedlu nieruchomości oraz ich popularności wśród potencjalnych nabywców. Wszystko dzięki zadowoleniu mieszkańców, którzy mogą pochwalić się atrakcyjnym otoczeniem dostosowanym do ich potrzeb.

Przepisy prawne dotyczące zagospodarowania terenu osiedla

Aby zagospodarować teren osiedla, nie można kierować się przypadkiem. Urządzanej działki nie powinno się bowiem poddawać dowolnemu kształtowaniu poprzez przypadkowe rozmieszczenie obiektów. Proces ten to szereg starannie zaplanowanych czynności, które muszą opierać się na przepisach i dokumentacji wskazującej możliwe działania.

Jest nią m.in. MPZP, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Nie zawsze jest on jednak sporządzony. Wówczas wymaga się bazowania na decyzji miasta lub gminy o warunkach zabudowy.

Wskazane wyżej dokumenty określają w szczególności to, jaki procent powierzchni działki należy przeznaczyć pod obszar biologicznie czynny. Jest to kwestia indywidualna dla danej lokalizacji. Według przepisów ogólnych, w przypadku zabudowy wielorodzinnej nie może to być jednak mniej niż 25%. Z treści MPZP wynikać może również, jakie rośliny powinny zostać zachowane, gdzie umieszczać tereny rekreacyjne oraz place zabaw, a także, jakie powinno być ich nasłonecznienie.

Rola roślinności w zagospodarowaniu terenu osiedla

Roślinność to jeden z kluczowych elementów poprawnie zaaranżowanego osiedla. Pełni ona bowiem wiele różnorodnych funkcji nie tylko biologicznych, hydrologicznych czy też klimatycznych. Znacząco oddziałuje również na kwestie estetyczne, społeczne, a nawet psychiczne. Wykazano, że tereny zielone pomagają się zrelaksować i odprężyć. Pozytywnie wpływa to na złagodzenie stresu.

Wśród zalet roślinności w przestrzeniach urbanizacyjnych wymienia się w szczególności:

walory ozdobne – tereny zielone pozytywnie wpływają na wizerunek osiedla, znacząco podnosząc jego estetykę;

oczyszczanie powietrza – rośliny oczyszczają powietrze i produkują tlen. Są zatem skuteczną bronią w walce ze smogiem;

tworzenie korzystnego mikroklimatu – obecność obszarów zielonych sprzyja tworzeniu korzystnego mikroklimatu. Na takim terenie zaobserwować można m.in. zwiększoną wilgotność powietrza czy też niższą temperaturę w trakcie upałów;

korzystny wpływ na retencję wody opadowej – roślinność pomaga efektywnie gospodarować opadami deszczu, zmniejszając ryzyko podtopień czy też erozji;

zapewnienie różnorodności biologicznej – tam, gdzie są rośliny, zwiększa się również liczba ptaków, owadów itp.

Zapewne więc nie zaprzeczysz, że roślinność to bardzo cenny element – zwłaszcza przy gęstej zabudowie. To właśnie dlatego tereny zielone w przestrzeniach miejskich nieustannie się rozrastają. Aktualnie przemycane są nie tylko na podwórkach czy też dziedzińcach, lecz również na tarasach, czy też dachach.

Mała architektura na terenie osiedla

Teren osiedla to także niewielkie obiekty użytkowe, które mają służyć do codziennej rekreacji i utrzymania porządku. W ich skład wchodzą m.in. ławki, kosze na śmieci, donice na kwiaty oraz stojaki na rowery. Ich zadaniem jej poprawa funkcjonalności danej przestrzeni. To właśnie dlatego warto dokładnie zastanowić się nad rozmieszczeniem tych elementów.

Najkorzystniej jest wydzielić określone strefy użytkowe. Wówczas w łatwy sposób podkreślić można np. przestrzeń wypoczynkową czy też strefę komunikacji. Odpowiedni układ będzie zachęcał do korzystania z danego terenu. Zapewni również jego sprawne funkcjonowanie i wyeliminuje potencjalne zagrożenia, jak np. zgromadzenie zbyt wielu użytkowników w jednym miejscu lub nakładanie się na siebie przestrzeni o różnych funkcjach.

Jak więc widzisz, zagospodarowanie terenu osiedla to kwestia, której musisz poświęcić nieco uwagi. Wówczas stworzysz przytulne i dobrze zorganizowane otoczenie. Niezbędne do tego wyposażenie architektoniczne znajdziesz w naszym e-sklepie. Zapoznaj się z naszą ofertą i podnieś atrakcyjność urządzanego przez Ciebie terenu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl