Zagospodarowanie parkingu przed domem – sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Parking przed domem jest jednym z kluczowych elementów nieruchomości mieszkalnych. Okazuje się, że jego odpowiednie zagospodarowanie nie tylko znacząco wpływa na wygodę życia. Ma ono również istotne znaczenie w świetle przepisów prawa. To właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie zaprezentujemy Ci, o czym powinieneś pamiętać podczas urządzania tej przestrzeni. Czytaj dalej i sprawdź, jak sprawić, by spełniała ona wszystkie Twoje potrzeby, jednocześnie troszcząc się o dobre relacje sąsiedzkie.

Parking przed domem – kluczowa kwestia dla każdego mieszkańca

Jeśli do tej pory uważałeś, że usytuowanie parkingu przed domem należy wyłącznie od Twoich indywidualnych postanowień, to niestety musimy Cię zaskoczyć. Kwestia ta jest bowiem regulowana przez przepisy prawa. Zgodnie z ich postanowieniami wyznaczenie miejsc parkingowych na działce nie jest możliwością, a koniecznością. Co więcej, stanowiska postojowe powinny uwzględniać zarówno użytkowników stałych, jak i tymczasowych.

Z tego względu podczas projektowania pod uwagę należy wziąć przeznaczenie danej działki i rodzaj usytuowanego na niej budynku. Projekt musi zostać także dostosowany do wymagań zawartych w MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dotyczy to przede wszystkim wymiarów miejsca parkingowego i jego odległości od granicy działki. Niezastosowanie się do przepisów wiąże się z brakiem akceptacji w planie zabudowy. Na późniejszym etapie może także skutkować koniecznością przebudowy, co może być jednoznaczne np. z rozbiórką położonej wcześniej kostki brukowej.

Usytuowanie miejsc postojowych na działce – co mówią przepisy?

Jednym z najważniejszych aspektów jest poprawne usytuowanie miejsc postojowych. Ma to na celu zachowanie dobrych relacji sąsiedzkich. Pomaga bowiem przeciwdziałać sytuacjom takim jak hałas czy też produkowanie przez parkujące pojazdy spalin, które przez okno trafiają do wnętrza budynku.

Wymaga się więc zachowania minimalnej odległości od granic działki, innych obiektów czy też okien. Wynosi ona 3 metry od granic działki budowlanej. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku posesji sąsiadujących z działką oznaczoną jako droga, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia. Należy także zachować odległość 7 metrów od obiektów takich jak place zabaw czy też boiska rekreacyjne, oraz okien Twojego budynku, a także budynków sąsiednich, w których stale przebywają ludzie (z wyłączeniem hoteli, pensjonatów itp.).

Warto jednak nadmienić, że za miejsca te uważa się wyłącznie pomieszczenia, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż cztery godziny. Dotyczy to więc jedynie części mieszkalnej, a nie pomieszczeń gospodarczych, takich jak garderoba czy też spiżarnia. Co ciekawe, przepisom tym nie podlega także kuchnia.

Przewidziane wyjątki

W celu ułatwienia zagospodarowania działki od 1 stycznia 2018 roku w życie weszły przepisy uwzględniające dwa wyjątki od powyższych zasad. Zgodnie z nimi:

dozwolone jest usytuowanie niezadaszonego parkingu jedno- lub dwustanowiskowego na jeden lokal mieszkalny bez zachowania minimalnej odległości od własnych okien, jeśli nie powodują one uciążliwości dla sąsiadów;

dozwolone jest usytuowanie niezadaszonego parkingu jedno- lub dwustanowiskowego przy granicy działki, jeśli będzie się on stykał z niezadaszonym parkingiem znajdującym się na sąsiedniej działce.

W obu przypadkach kluczowe okazuje się sformułowanie “niezadaszonego”. Nie ma bowiem możliwości posadowienia wiaty garażowej, nawet wtedy, kiedy miałaby ona sąsiadować z wiatą sąsiada.

Zagospodarowanie parkingu przed domem – rozwiązania, które należy wprowadzić

Parking przed domem powinien również spełniać określone wymagania. Do podstawowych należą:

wymiary pojedynczego stanowiska parkingowego – dla samochodów osobowych przyjmują one 2,5 m szerokości i 5 m długości. W przypadku samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska zwiększa się do co najmniej 3,6 m;

utwardzenie nawierzchni – nawierzchnia pod miejscem postojowym powinna zostać odpowiednio utwardzona. Za spełnienie tego warunku uznaje się jednak nie tylko wyłożenie kostką brukową, lecz również odpowiednią stabilizację gruntu, np. poprzez wysypanie żwirem;

zachowanie odpowiedniego spadku – zapewnienie odpowiedniego spadku pozwala na swobodny odpływ wody.

W powyższym wpisie zaprezentowaliśmy Ci kluczowe aspekty dotyczące zagospodarowania miejsc parkingowych przed domem. Wierzymy więc, że dzięki zdobytej wiedzy prawidłowo zrealizujesz swój projekt. W rezultacie zyskasz nie tylko wygodne stanowisko dla swojego samochodu, lecz również jego zgodność z obowiązującymi przepisami i dobre relacje sąsiedzkie. Podczas urządzania tego miejsca warto zajrzeć do naszego e-sklepu. Udostępniamy w nim rozwiązania, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność tej strefy. Należą do nich np. słupki parkingowe, które znacząco ułatwiają wyznaczenie stanowisk.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl