Odkryj Park Zdrojowy w Nałęczowie
Choć zajmuje zaledwie 25 hektarów, jest jedną z turystycznych pereł Lubelszczyzny. Park Zdrojowy leży w centralnej części Nałęczowa, od zachodu ograniczony rzeką Bystrą. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to starosta Stanisław Małachowski zlecił budowę pałacu i utworzenie wokół niego terenów spacerowych. Kolejne dekady to okres częstych zmian właścicielskich, ale i stopniowej ewolucji parku.
Pod koniec XIX-wieku Nałęczów stał się modnym uzdrowiskiem, ale niestety II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia całego terenu. Dopiero w latach 50. i 60. podjęto trud poprawy jakości mikroklimatu i przemyślanej restauracji parku. Jego najnowsza rewitalizacja przypadła na lata 2005-2006 i właśnie w tym czasie w parku pojawiły się kolejne interesujące nas elementy małej architektury.
Najważniejsze informacje na temat nałęczowskiego Parku Zdrojowego
-
To jedyne w Polsce uzdrowisko sprofilowane pod kątem problemów kardiologicznych.
-
Na terenie parku znajduje się wiele zabytków – m.in. XVIII-wieczny Pałac Małachowskich, XVII-wieczna Oficyna, Domek Gotycki, pijalnia wody mineralnej, Stare Łazienki, Domek Grecki.
-
Park jest zróżnicowany, jeśli chodzi o nasadzenia drzew typowo europejskich oraz egzotycznych.
-
Miłośnikami Parku Zdrojowego w Nałęczowie byli m.in. Stefan Żeromski i Bolesław Prus.
Mała architektura w Parku Zdrowym w Nałęczowie
Czy w zabytkowym, historycznym parku miejskim jest miejsce na nowoczesną i funkcjonalną małą architekturę? Oczywiście, że tak! Oto przykłady.
Ławki parkowe
Choć nie jest to największy park miejski, jaki można sobie wyobrazić, spacerowanie po jego terenie może zmęczyć, a wówczas warto mieć gdzie usiąść. Lokalizacja ławek w Parku Zdrojowym jest starannie przemyślana – znajdują się m.in. obok stawu i są skierowane w stronę wody, tak aby podczas odpoczynku można było obserwować kaczki i łabędzie.
Kosze na śmieci
Park to miejsce wymagające szczególnej troski o porządek, zwłaszcza że to teren zabytkowego uzdrowiska. Obecność okolicznych mieszkańców, turystów i kuracjuszy nie stanowi jednak problemu, gdy w alejach parkowych są poustawiane dyskretne, eleganckie śmietniki.
Rzeźby betonowe
Charakterystyczną ozdobę parku tworzą kamienne rzeźby, które są następstwem plenerowego spotkania Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa w 1976 roku. Wyróżniają się eklektyzmem i różnorodnością zarówno konstrukcji, jak i tematyki.
Słupki parkingowe
To, co zazwyczaj nazywamy słupkami parkingowymi, nie zawsze musi służyć do odgradzania jezdni od chodnika i podobnych miejsc. W Nałęczowie eleganckie słupki ustawione w regularnych odstępach wyznaczają linię przed sanatorium „Stare Łazienki”. W połączeniu z kwietnikami, krzewami i klasycystyczną fasadą obiektu prezentują się niezwykle stylowo.
Ławeczka pomnikowa
Pisaliśmy niedawno o ławeczkach pomnikowych, które stanowią prawdziwą atrakcję wielu parków czy reprezentacyjnych ulic i alej w całej Polsce. Nie inaczej jest w Nałęczowie, gdzie na terenie parku postanowiono upamiętnić Bolesława Prusa. Pomnik z 2002 roku przedstawia słynnego pisarza w meloniku siedzącego na ławce z książką.
Oprócz tego na terenie Parku Zdrojowego ważne funkcje spełniają tablice informacyjne, lampy oświetleniowe czy maszty na flagi.