Słynne parki miejskie #4 - Park Zdrojowy Nałęczów

Odkryj Park Zdrojowy w Nałęczowie

Choć zajmuje zaledwie 25 hektarów, jest jedną z turystycznych pereł Lubelszczyzny. Park Zdrojowy leży w centralnej części Nałęczowa, od zachodu ograniczony rzeką Bystrą. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to starosta Stanisław Małachowski zlecił budowę pałacu i utworzenie wokół niego terenów spacerowych. Kolejne dekady to okres częstych zmian właścicielskich, ale i stopniowej ewolucji parku.

Pod koniec XIX-wieku Nałęczów stał się modnym uzdrowiskiem, ale niestety II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia całego terenu. Dopiero w latach 50. i 60. podjęto trud poprawy jakości mikroklimatu i przemyślanej restauracji parku. Jego najnowsza rewitalizacja przypadła na lata 2005-2006 i właśnie w tym czasie w parku pojawiły się kolejne interesujące nas elementy małej architektury.

Najważniejsze informacje na temat nałęczowskiego Parku Zdrojowego

  • To jedyne w Polsce uzdrowisko sprofilowane pod kątem problemów kardiologicznych.

  • Na terenie parku znajduje się wiele zabytków – m.in. XVIII-wieczny Pałac Małachowskich, XVII-wieczna Oficyna, Domek Gotycki, pijalnia wody mineralnej, Stare Łazienki, Domek Grecki.

  • Park jest zróżnicowany, jeśli chodzi o nasadzenia drzew typowo europejskich oraz egzotycznych.

  • Miłośnikami Parku Zdrojowego w Nałęczowie byli m.in. Stefan Żeromski i Bolesław Prus.

Mała architektura w Parku Zdrowym w Nałęczowie

Czy w zabytkowym, historycznym parku miejskim jest miejsce na nowoczesną i funkcjonalną małą architekturę? Oczywiście, że tak! Oto przykłady.

Ławki parkowe

Choć nie jest to największy park miejski, jaki można sobie wyobrazić, spacerowanie po jego terenie może zmęczyć, a wówczas warto mieć gdzie usiąść. Lokalizacja ławek w Parku Zdrojowym jest starannie przemyślana – znajdują się m.in. obok stawu i są skierowane w stronę wody, tak aby podczas odpoczynku można było obserwować kaczki i łabędzie.

Kosze na śmieci

Park to miejsce wymagające szczególnej troski o porządek, zwłaszcza że to teren zabytkowego uzdrowiska. Obecność okolicznych mieszkańców, turystów i kuracjuszy nie stanowi jednak problemu, gdy w alejach parkowych są poustawiane dyskretne, eleganckie śmietniki.

Rzeźby betonowe

Charakterystyczną ozdobę parku tworzą kamienne rzeźby, które są następstwem plenerowego spotkania Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa w 1976 roku. Wyróżniają się eklektyzmem i różnorodnością zarówno konstrukcji, jak i tematyki.

Słupki parkingowe

To, co zazwyczaj nazywamy słupkami parkingowymi, nie zawsze musi służyć do odgradzania jezdni od chodnika i podobnych miejsc. W Nałęczowie eleganckie słupki ustawione w regularnych odstępach wyznaczają linię przed sanatorium „Stare Łazienki”. W połączeniu z kwietnikami, krzewami i klasycystyczną fasadą obiektu prezentują się niezwykle stylowo.

Ławeczka pomnikowa

Pisaliśmy niedawno o ławeczkach pomnikowych, które stanowią prawdziwą atrakcję wielu parków czy reprezentacyjnych ulic i alej w całej Polsce. Nie inaczej jest w Nałęczowie, gdzie na terenie parku postanowiono upamiętnić Bolesława Prusa. Pomnik z 2002 roku przedstawia słynnego pisarza w meloniku siedzącego na ławce z książką.

Oprócz tego na terenie Parku Zdrojowego ważne funkcje spełniają tablice informacyjne, lampy oświetleniowe czy maszty na flagi.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl