Słynne parki miejskie #3 - Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie

Stanisław August Poniatowski, jeszcze zanim został ostatnim królem Polski, nabył obecne tereny Łazienek od rodziny Lubomirskich. W 1774 roku rozpoczęto budowę letniej rezydencji, inspirując się stylem ogrodów angielskich oraz ideami klasycyzmu. Stara Pomarańczarnia, stawy, aleje... w tym miejscu król czuł się doskonale, zapraszając tu nie tylko dyplomatów, ale również czołowych przedstawicieli świata kultury.

W czasie zaborów teren zmieniał kilkukrotnie właścicieli (aż odkupił go rosyjski car Aleksander I), nieustannie się rozbudowując. I choć od 1891 roku park był ogrodzony, bywał udostępniany dla osób z zewnątrz. W II RP Łazienki stały się własnością Skarbu Państwa, a po zniszczeniach II wojny światowej sukcesywnie je odrestaurowywano.

Aktualna powierzchnia Łazienek Królewskich zajmuje około 76 hektarów, a na terenie znajduje się około 40 zabytkowych budynków i kilka wyjątkowych w swojej urodzie ogrodów – Chiński, Królewski, Holenderski, Romantyczny i Modernistyczny. Dodatkowym walorem są też rzeźby i pomniki – między innymi Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego czy Cypriana Kamila Norwida.

Nie zapominajmy jednak, że Łazienki obok swojej ważnej, historycznej tradycji spełniają też bardzo praktyczną funkcję – to park znajdujący się na terenie Ujazdowa, a więc Śródmieścia Warszawy. Dzięki elementom małej architektury mogą tu znaleźć wytchnienie mieszkańcy centralnej części lewobrzeżnej stolicy. Nie muszą w tym celu opuszczać miasta ani nawet jego silnie zurbanizowanej przestrzeni.

Mała architektura parkowa gwarancją dobrego wypoczynku w Łazienkach Królewskich

Spacerując po Łazienkach Królewskich, szczególnie za pierwszym razem, skupiamy się przede wszystkim na walorach zabytkowych i przyrodniczych. Tymczasem jest to miejsce zaprojektowane tak, aby spędzać w nim czas na innych przyjemnościach – rozmowie, wewnętrznych przemyśleniach, lekturze książki czy joggingu. Pomagają w tym elementy małej architektury parkowej.

Jednym z interesujących przykładów jej zastosowania są białe, kremowe ławki, a także biało-zielone donice, które zaprojektował Wojciech Richter. Okazuje się, że ich kształt oraz kolorystyka są inspirowane zachowanymi, historycznymi opisami parku jeszcze z XVIII wieku. Co warte podkreślenia, ten projekt został zrealizowany dzięki środkom unijnym (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Podobnie dzieje się w wielu innych polskich miastach, gdzie pozyskanie dotacji z UE jest szansą na rewitalizację parku i uczynienie go estetyczniejszym oraz funkcjonalniejszym.

Donice w Łazienkach w Warszawie

Liczne ławki w Łazienkach Królewskich są dowodem na to, jak ważny to element wyposażenia przestrzeni miejskiej. Zwiedzanie zabytkowych alejek i budynków jest najzwyczajniej w świecie męczące. Odpoczynek jest niezbędny nie tylko seniorom, ale wszystkim użytkownikom parku. Pod tym względem warszawski park spełnia swoje zadanie, gdyż nie brakuje w nim elementów małej architektury. Ich stylistyka spójnie wkomponowuje się w charakter miejsca i nie wzbudza kontrowersji np. próbą realizacji zbyt śmiałej, nowoczesnej wizji projektantów.

To ważna nauka dla wszystkich osób odpowiedzialnych za zielone tereny wokół zabytków w polskich miastach. Ławki, stoły, oświetlenie, kosze na śmieci, stojaki na rowery, barierki – to naprawdę ważne elementy, w które warto inwestować, aby przyciągać jeszcze większe grono turystów i mieszkańców.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
mobile: 506506427
biuro@architekturaparkowa.pl
fax (52) 379 94 50
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Promocje
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
884,37 zł 798,27 zł 719,00 zł 649,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
359,16 zł 318,57 zł 292,00 zł 259,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
470,00 zł 404,67 zł 382,11 zł 329,00 zł
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
739,00 zł 678,96 zł 600,81 zł 552,00 zł
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
458,79 zł 399,75 zł 373,00 zł 325,00 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl