Slynne parki miejskie #2 Central Park w Nowym Jorku

Co warto wiedzieć o Central Parku


Cental Park, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w centrum Manhattanu, czyli na gęsto zaludnionej wyspie Nowego Jorku, której sława rozciąga się na cały świat. Zielona przestrzeń zajmuje obszar 341 hektarów i jest zlokalizowana pomiędzy:

  • 110. Ulicą,
  • Piątą Aleją,
  • Central Park West Avenue,
  • Central Park South Avenue.


Park został założony w 1853 roku na bagnistym, trudnym do zagospodarowania terenie. Prace przy realizacji koncepcji architektonicznej inspirowanej stylem angielskim trwały 15 lat, a zaangażowane w nie było 20 tysięcy pracowników. Dziś o wyjątkowości tego miejsca decyduje ogromna liczba drzew i krzewów, łąki, wzgórza, zbiorniki wodne czy alejki. Do ozdób należą między innymi pomniki.

Central Park łączy wiele funkcji – sportowych, wypoczynkowych i kulturowych. Jest zieloną oazą dla zapracowanych mieszkańców Manhattanu i innych dzielnic Nowego Jorku, a zarazem czołową amerykańską atrakcją turystyczną, odwiedzaną rocznie przez kilkadziesiąt milionów osób.

 

Walory małej architektury w Cental Parku


Choć Central Park słusznie budzi skojarzenia z rozległymi łąkami i trawnikami, na których można urządzić piknik czy uprawiać sport, ważnym elementem jego krajobrazu jest mała architektura. Obejmuje ona przede wszystkim klasyczne ławki parkowe z wykorzystaniem betonu, metalu i drewna, na których można spocząć w trakcie spacerów. Są one zlokalizowane wzdłuż wybranych alejek i co ciekawe, ich stylistyka nie odbiega od modeli dostępnych w naszym sklepie internetowym. Mimo że mówimy o przestrzeni zaprojektowanej z amerykańskim rozmachem, w detalach są to po prostu dobre jakościowo, klasyczne pod względem wizualnym produkty.

 

Ławki w Central Parku w Nowym Jorku.

 

Do innych elementów małej architektury w Central Parku należą metalowe barierki, kosze na śmieci, ale to właśnie ławki zwracają naszą szczególną uwagę. Jest ich ponad 9 tysięcy i prawie połowa ma indywidualnych sponsorów, którzy w zamian za opiekę i utrzymanie nad elementem małej architektury mają prawo np. do spersonalizowanej dedykacji.

 

Central Park – źródło inspiracji


Ze względu na wielkość i szczególne położenie nie ma większego sensu porównywać Central Park w Nowym Jorku do polskich parków czy ogrodów miejskich. Możemy jednak znaleźć sporo inspiracji, które warto wykorzystać w przestrzeniach zewnętrznych zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Central Park jest zupełnym przeciwieństwem swojej okolicy. Manhattan tworzą zatłoczone, zakorkowane ulice, ogromna liczba reklam i wręcz onieśmielające swoją wielkością biurowce. Nie każdy jest w stanie dotrzymać tempa temu miejscu. Aby znaleźć wyciszenie, kontakt z naturą i chwilę na odpoczynek nie trzeba jednak wyjeżdżać z miasta. Park leży tuż obok. Jeżeli więc posiadasz siedzibę firmy i masz odrobinę przestrzeni do zagospodarowania, inwestuj w zieleń, która daje wytchnienie pracownikom, wpływając pozytywnie na ich wydajność i stosunek do wykonywania obowiązków zawodowych.

Podobnie jak w Central Parku, nie zapomnij o roli architektury parkowej. Wygodne, klasyczne ławki i stoły, praktyczne stojaki dla rowerzystów, kosze na śmieci czy betonowe grille to produkty z naszej oferty, które pozwalają uatrakcyjnić każdą zieloną przestrzeń.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl