Slynne parki miejskie #2 Central Park w Nowym Jorku

Co warto wiedzieć o Central Parku


Cental Park, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w centrum Manhattanu, czyli na gęsto zaludnionej wyspie Nowego Jorku, której sława rozciąga się na cały świat. Zielona przestrzeń zajmuje obszar 341 hektarów i jest zlokalizowana pomiędzy:

  • 110. Ulicą,
  • Piątą Aleją,
  • Central Park West Avenue,
  • Central Park South Avenue.


Park został założony w 1853 roku na bagnistym, trudnym do zagospodarowania terenie. Prace przy realizacji koncepcji architektonicznej inspirowanej stylem angielskim trwały 15 lat, a zaangażowane w nie było 20 tysięcy pracowników. Dziś o wyjątkowości tego miejsca decyduje ogromna liczba drzew i krzewów, łąki, wzgórza, zbiorniki wodne czy alejki. Do ozdób należą między innymi pomniki.

Central Park łączy wiele funkcji – sportowych, wypoczynkowych i kulturowych. Jest zieloną oazą dla zapracowanych mieszkańców Manhattanu i innych dzielnic Nowego Jorku, a zarazem czołową amerykańską atrakcją turystyczną, odwiedzaną rocznie przez kilkadziesiąt milionów osób.

 

Walory małej architektury w Cental Parku


Choć Central Park słusznie budzi skojarzenia z rozległymi łąkami i trawnikami, na których można urządzić piknik czy uprawiać sport, ważnym elementem jego krajobrazu jest mała architektura. Obejmuje ona przede wszystkim klasyczne ławki parkowe z wykorzystaniem betonu, metalu i drewna, na których można spocząć w trakcie spacerów. Są one zlokalizowane wzdłuż wybranych alejek i co ciekawe, ich stylistyka nie odbiega od modeli dostępnych w naszym sklepie internetowym. Mimo że mówimy o przestrzeni zaprojektowanej z amerykańskim rozmachem, w detalach są to po prostu dobre jakościowo, klasyczne pod względem wizualnym produkty.

 

Ławki w Central Parku w Nowym Jorku.

 

Do innych elementów małej architektury w Central Parku należą metalowe barierki, kosze na śmieci, ale to właśnie ławki zwracają naszą szczególną uwagę. Jest ich ponad 9 tysięcy i prawie połowa ma indywidualnych sponsorów, którzy w zamian za opiekę i utrzymanie nad elementem małej architektury mają prawo np. do spersonalizowanej dedykacji.

 

Central Park – źródło inspiracji


Ze względu na wielkość i szczególne położenie nie ma większego sensu porównywać Central Park w Nowym Jorku do polskich parków czy ogrodów miejskich. Możemy jednak znaleźć sporo inspiracji, które warto wykorzystać w przestrzeniach zewnętrznych zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Central Park jest zupełnym przeciwieństwem swojej okolicy. Manhattan tworzą zatłoczone, zakorkowane ulice, ogromna liczba reklam i wręcz onieśmielające swoją wielkością biurowce. Nie każdy jest w stanie dotrzymać tempa temu miejscu. Aby znaleźć wyciszenie, kontakt z naturą i chwilę na odpoczynek nie trzeba jednak wyjeżdżać z miasta. Park leży tuż obok. Jeżeli więc posiadasz siedzibę firmy i masz odrobinę przestrzeni do zagospodarowania, inwestuj w zieleń, która daje wytchnienie pracownikom, wpływając pozytywnie na ich wydajność i stosunek do wykonywania obowiązków zawodowych.

Podobnie jak w Central Parku, nie zapomnij o roli architektury parkowej. Wygodne, klasyczne ławki i stoły, praktyczne stojaki dla rowerzystów, kosze na śmieci czy betonowe grille to produkty z naszej oferty, które pozwalają uatrakcyjnić każdą zieloną przestrzeń.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
mobile: 506506427
biuro@architekturaparkowa.pl
fax (52) 379 94 50
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Promocje
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
884,37 zł 798,27 zł 719,00 zł 649,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
359,16 zł 318,57 zł 292,00 zł 259,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
470,00 zł 404,67 zł 382,11 zł 329,00 zł
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
739,00 zł 678,96 zł 600,81 zł 552,00 zł
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
458,79 zł 399,75 zł 373,00 zł 325,00 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl