Ogrody i parki są przestrzeniami, w których można dokonać niezwykłych zabiegów estetycznych, uzyskując pożądany efekt. Niektórzy celują w nowoczesność, a inni w klasykę, która pozwala przenieść się w czasie, a przy tym obcować z naturą. Pamiętaj o wpływie małej architektury na efekt wizualny, który ostatecznie uzyskujesz na drodze zabiegów i prac ogrodowo-parkowych. Jednym z jej elementów mogą być żeliwne ławki parkowe.
Wehikuł czasu
Historia ogrodów i parków jest tematem wielu fascynujących lektur i rozważań. Obszary zielone są atrakcją turystyczną w każdym zakątku świata. Choć kontakt z dziką przyrodą, na przykład dżunglą, jest prawdziwym zastrzykiem wrażeń, równie chętnie zaglądamy do miejsc, w których roślinność od dziesiątek czy setek lat jest kontrolowana przez człowieka. Legendarne parki w europejskich czy amerykańskich miastach, urokliwe ogrody w krajach Orientu – można w nieskończoność wymieniać miejsca, które warto odwiedzić w trakcie zagranicznych podróży. „Zielone” punkty na mapie wycieczki dotyczą praktycznie każdego turysty – kto ograniczałby się do samych muzeów, świątyń, zamków czy innych atrakcji architektonicznych?
Niektórzy inwestują duże pieniądze, aby nadać ogrodowi lub parkowi nowoczesny, wręcz futurystyczny wygląd. Ale wciąż cenionym rozwiązaniem jest ponadczasowa klasyka. Tradycyjny układ ścieżek, drzew, krzewów, kwiatów i małej architektury pozwala zachować jedyny w swoim rodzaju klimat.
Czy człowiek potrzebuje takich miejsc? Odpowiedź wydaje się oczywista: zdecydowanie tak. Gdy udajemy się w zacisze ogrodu czy parku – niezależnie od tego, czy mowa o terenie prywatnym, czy publicznym – z reguły szukamy odpoczynku, chwili oderwania od zgiełku świata i tempa współczesnego życia. Natura oferuje coś innego niż architektoniczny, często przytłaczający świat.
W tym kontekście dużą rolę odgrywa wprowadzenie odpowiedniego nastroju. Mała architektura z jednej strony wpływa na praktyczne wykorzystanie przestrzeni, a z drugiej podkreśla piękno, poczucie estetyki projektantów i właścicieli wybranego obszaru.
Jaką ławkę wybrać
Detalem, który często kojarzy się z ogólnym stylem parków i ogrodów, jest ławka. Po prostu ławka, na której siadamy. Dlaczego w tytule artykułu znajduje się akurat model żeliwny? Ponieważ równie dobrze sprawdzał się 200, 20 czy 2 lata temu, sprawdza się i dziś. Oto kilka najważniejszych zalet.
1. Trwałość wykonania
Żeliwo jest materiałem, który pozwala wyprodukować ławkę trwałą i odporną na wiele niekorzystnych czynników. Mowa zarówno o wpływie człowieka (eksploatacja – częste siadanie, oraz ewentualne zniszczenia, wandalizm), jak i natury (opady atmosferyczne: deszcz, śnieg, grad).
2. Duży wybór wzorów
Ławki żeliwne są sprzedawane zarówno w jednolitej, metalowej formie, jak i uzupełnione drewnianymi elementami. Stwarza to możliwość zaprojektowania i wykonania praktycznie każdego wzoru, jaki tylko przychodzi do głowy designerom. Aby uzyskać efekt klasycznego piękna, nie potrzeba wiele. Wysokiej jakości drewno, bejcowane lub pokryte odpowiednią farbą, a także estetyczne zawijasy lub proste formy żeliwnych elementów tworzą razem harmonijną i uniwersalną kompozycję. W cieniu rozłożystych drzew, przy wytyczonych alejkach, w towarzystwie kwiatów, krzewów czy trawy prezentują się nad wyraz godnie.
3. Łatwość montażu
Nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, że ławki żeliwne są lżejsze od betonowych. Z tego względu ich transport i montaż jest znacznie łatwiejszy. Wystarczy zamówić je stacjonarnie lub przez Internet, a także zdecydować o ewentualnym umocowaniu w ziemi. I to wszystko – można wykorzystywać ławkę latami.
To tylko część korzyści płynących z wyboru klasycznych, żeliwnych ławek parkowych i ogrodowych. Sprawdź oferty dostępne w naszym sklepie – wiele modeli z pewnością przypadnie Ci do gustu i będzie pasować do projektu ogrodu lub parku.