Menu
Szukaj
Koszyk

Nietypowe ławki parkowe - oryginalne przykłady architektury miejskiej i ogrodowej

Jeden z niedawnych wpisów na blogu Architektura Parkowa poświęciliśmy ławeczkom-pomnikom. Dziś kontynuujemy ten wątek, pochylając się nad innymi przykładami niestandardowej formy ławek parkowych i miejskich. Co je wyróżnia, gdzie można je znaleźć i dlaczego warto rozważyć ich montaż, wraz z pozostałą małą architekturą?

  • dodano: 09-02-2021

Ławeczki Chopina

Wybitny kompozytor, Fryderyk Chopin, jest upamiętniany w całej Polsce, m.in. poprzez nadawanie jego imienia licznym ulicom. „Poetę fortepianu” w ciekawy sposób postanowiono uhonorować w Warszawie, gdzie od 2009 roku mieści się 15 interaktywnych ławek. Ustawiono je w lokalizacjach związanych z biografią kompozytora – m.in. obok Kościoła Wizytek, przy ul. Koziej, w Ogrodzie Saskim czy Konserwatorium Muzycznym. Ich walory nie ograniczają się do możliwości spoczynku oraz estetyki; to przede wszystkim źródło informacji o życiu Chopina oraz... publiczny odtwarzacz jego słynnych kompozycji. Słuchając muzyki, która rozsławiła kompozytora z Żelazowej Woli na całym świecie, warto przyjrzeć się też mapom naniesionym na ławeczkę, by... odnaleźć kolejne!

Gigantyczna ławka w Littlehampton

Jedną ze znanych miejscowości na południowym wybrzeżu Anglii jest Littlehampton, zamieszkane przez około 25 tys. mieszkańców. Charakterystyczna promenada nad brzegiem morza jest idealnym miejscem na romantyczny spacer. Można okrasić go spoczynkiem na ławce o długości... 324 metrów. Zaprojektowana i wykonana zgodnie z pomysłami dzieci, zachwyca niestandardowym kształtem i układem miejsc siedzących dla 300 osób. Wykonano ją z tropikalnego drzewa, a jej design przyciąga turystów i mieszkańców już ponad dekady.

Zakopane w hołdzie wybitnym twórcom

Od dziesiątek lat Zakopane przyciąga rzesze turystów – w tym kolejne pokolenia wybitnych artystów. Z Tatrami nierozerwalnie kojarzą się takie osobistości świata kultury, jak Witkacy, Karol Szymanowski czy Jan Kasprowicz. Zakopane, korzystając ze środków unijnych, postanowiło upamiętnić artystów granitowymi, multimedialnymi ławeczkami, które odtwarzają dzieła autorów po naciśnięciu przycisków. Turyści mogą też skorzystać z kodów QR przekierowujących na stronę internetową z biogramami twórców, nie zapomniano też o podpisach pismem Brailla. Oprócz wspomnianych postaci, ławki upamiętniają też:

  • Jana Sztaudyngera,

  • Kornela Makuszyńskiego,

  • Wacława Geigera,

  • Bartusia Obrochtę,

  • Mieczysława Karłowicza,

  • Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”.

Ławki Solarne – (nie tylko) w Białymstoku

Popularność technologii solarnych jest jednym z najciekawszych zjawisk na rynku, co dobitnie obrazuje wzrost branży fotowoltaicznej. Pozyskiwanie energii słonecznej można też wykorzystać... przy okazji montażu małej architektury parkowej. Już w 2017 roku mieszkańcy Białegostoku, w ramach budżetu obywatelskiego, zdecydowali się na projekt pięciu drewniano-stalowych ławek wyposażonych w panele słoneczne. Można na nich odpoczywać oraz ładować urządzenia elektroniczne poprzez port USB lub stacje bezprzewodowe. Trend stawiania ławek solarnych jest widoczny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Nawet gdy trudno określić je designerskimi i artystycznymi, trudno odmówić im praktycznego charakteru.

Typowe i nietypowe ławki parkowe

Cały urok niestandardowo wykonanych ławek parkowych polega na odróżnianiu się od zwykłych modeli. Multimedialność, gabaryty czy fantazyjna kolorystyka rzucają się w oczy, ale pozostaną wyjątkowe tylko wtedy, gdy park czy inna przestrzeń publiczna będzie wyposażona w standardową, małą architekturę. Modele dostępne w firmie Architektura Parkowa odpowiadają na potrzeby samorządów oraz inwestorów prywatnych.

Zaloguj przez Google
lub
Zaloguj przez Google
lub