Nie tylko parki - 7 miejsc, w których architektura parkowa ma zastosowanie

1. Parkingi

Publiczne, firmowe, prywatne – parkingi są miejscami, które na pozór nie wymagają szczególnych inwestycji, nie licząc ogrodzenia i utwardzanej nawierzchni. Tymczasem istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, żeby wyposażyć parking w elementy architektury parkowej. Zewnętrzne ławki i stoły pozwalają kierowcom (szczególnie zawodowym) odpocząć po trudach wielogodzinnej jazdy, co wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego i podnosi wartość danego miejsca. Z kolei takie elementy jak betonowe słupki umożliwiają praktyczne wydzielenie konkretnego obszaru, np. intensywnie uczęszczanego chodnika czy drogi rowerowej.

2. Skwery i place

Malutki skwer w najbardziej zabytkowej części dzielnicy? A może centralny plac miasta? Każde tego typu miejsce zasługuje na odpowiednie wyposażenie, tak aby mieszkańcy i turyści chętniej z niego korzystali. Ławki, parki, śmietniki, stojaki rowerowe i wiele innych elementów małej architektury nie dość, że wpływa na odbiór wizualny, to jeszcze zmienia funkcjonalność całego obszaru, czyniąc go bardziej dostępnym i użytecznym.

3. Ulice

Ławka parkowa, zgodnie z nazwą, bardziej kojarzy się z parkiem niż zwykłym osiedlem mieszkaniowym, jednak i w tym drugim przypadku powinna stanowić podstawowe wyposażenie. Tymczasem spacerując po rozmaitych dzielnicach polskich miast, można się czasami zasmucić – bywa, że mieszkańcy nie mają do dyspozycji nawet jednej ławki, brakuje śmietników, można zapomnieć o użytecznych i estetycznych rozwiązaniach architektonicznych. Pora to zmienić, inwestując!

4. Lasy

Opuśćmy na chwile miejskie ulice i przenieśmy się do lasów. Przecież również tu znajdują się miejsca, w których mała architektura okazuje się idealnym rozwiązaniem. Na wielu szlakach turystycznych są wydzielane postoje, np. na urokliwych polanach. Gdzie, jeśli nie tu, postawić ławki i stoły, śmietnik, wiatę, może kilka tablic informacyjnych?

5. Okolice szkół, przedszkoli i placów zabaw

Funkcjonalna i estetyczna architektura parkowa sprawdza się tam, gdzie jest duży ruch. Tłok panuje między innymi przy szkołach czy placach zabaw. Nie chodzi nawet o potrzeby dzieci, które są zainteresowane raczej sprzętem do zabawy, ale o ich opiekunów, rodziców czy dziadków. Powinni mieć gdzie usiąść i gdzie odpocząć.

6. Atrakcje turystyczne

Jeżeli zarządzasz przestrzenią publiczną, być może zastanawiasz się, jak wyeksponować najważniejsze atrakcje turystyczne, np. rzeźby, fontanny czy zabytkowe budynki. Istnieje wiele pomysłów, jak chociażby świetlne iluminacje. Nie zapominaj jednak o podstawach, do których można zaliczyć otoczenie danego miejsce – w miarę możliwości – elementami małej architektury, które pozwolą turystom i mieszkańcom zatrzymać się, lepiej doświadczyć wybranej atrakcji. Mają one wpływ także na bezpieczeństwo i organizację przestrzeni.

7. Ogródki przy hotelach i restauracjach

Do elementów architektury parkowej zaliczają się też między innymi betonowe grille, donice na kwiaty czy betonowe stoły rekreacyjne. Wszystkie te wyroby, które są dostępne w naszym sklepie internetowym, możesz z powodzeniem wykorzystać w rozwoju swojego hotelu czy restauracji. Oferując klientom jedzenie lub wypoczynek „pod chmurką”, zrób wszystko, żeby było im jak najwygodniej. A uczynisz to poprzez przemyślaną inwestycję w architekturę parkową.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl