Każda inwestycja, prywatna czy miejska, wzbudza emocje nie tylko w samych właścicielach, ale również przechodniach, okolicznych mieszkańcach. Z pewnością też z uwagą przyglądasz się, jak postępuje konkretna budowa, remont, rewitalizacja. Skupiasz się na konkretach, jak elewacja, dach, aranżacja wnętrza, ale czy... rozglądasz się dookoła?
Rola i znaczenie małej architektury
Ławki, śmietniki, parkingi dla rowerzystów – to wybrane elementy małej architektury. Jeszcze jakiś czas temu nie były brane pod uwagę w poważnych dyskusjach na temat aranżacji przestrzennej, a dziś? Dziś jest inaczej...
Aby się o tym przekonać, wejdź na stronę dowolnego portalu związanego z inwestycjami. Kompleksowa przebudowa miejskiego rynku? Budowa galerii handlowej? Rewitalizacja nabrzeża? Nowe osiedle mieszkaniowe? Z całą pewnością na prezentowanych wizualizacjach znajdują się takie szczegóły jak właśnie ławki, kosze na śmieci czy słupki parkingowe. Dobrane celowo, zgodnie ze spójną wizją architektoniczną. Odpowiadają charakterowi miejsca i podkreślają jego wyjątkowość.
Gdy ogłasza się inwestycję, w komentarzach pojawiają się dyskusje na nieznane wcześniej tematy. Internauci potrafią się spierać na temat kształtu, kolorystyki i funkcjonalności parkowych ławek czy koszy na śmieci albo wiat przystankowych. Współczesnemu obywatelowi nie jest wszystko jedno. Kto choć trochę interesuje się aranżacją przestrzenną, wie, że warto zwracać uwagę na subtelności, detale, drobiazgi, które mają wpływ na ogólny odbiór otoczenia. Nieważne, czy mowa o przestrzeni publicznej, czy prywatnej.
Czym się kierować
Skoro czytasz ten artykuł, zapewne masz coś wspólnego z realizacją konkretnych inwestycji. Zastanawiasz się nad rolą małej architektury? Zwróć uwagę, że jest niebagatelna. Śmietniki dają czystość, ławki wypoczynek, słupki bezpieczeństwo, stojaki wygodę. Wszystko ma swoją rolę, którą doceniają użytkownicy. To ich interes leży na pierwszym miejscu.
Kolejna kwestia to poczucie estetyki. Skoro rewitalizacja obiektu polega na połączeniu cegły i drewna, nie możesz postawić obok małej architektury z czystego betonu. To znaczy teoretycznie możesz, bo wybór jest większy niż kiedykolwiek, ale czy będzie to jakkolwiek spójne z podstawową wizją otoczenia? Obecnie zamówienie ławki w dowolnym kolorze czy ozdobienie innych elementów małej architektury to kwestia spersonalizowania zamówienia. Czas i cena wykonania również nie odstraszają od poszukiwań najlepszych rozwiązań.
Pamiętaj o tym, żeby zamawiając elementy małej architektury, szukać nie tylko stylistycznej spójności, ale także wysokiej jakości. Wpływ czynników atmosferycznych czy zagrożenie aktami wandalizmu mają niebagatelne znaczenie. Dlatego warto brać pod uwagę, czym charakteryzuje się beton, żeliwo, stal, drewno, tworzywo sztuczne. Czasami dopiero połączenie kilku materiałów daje oczekiwany efekt.