Ławeczki pomnikowe w Polsce
Jeżeli zaczniemy liczyć wszystkie ławeczki pomnikowe w Polsce, okaże się, że lista zawiera co najmniej kilkadziesiąt ciekawych przykładów z wielu miast czy mniejszych miejscowości. Czasem stawia się je przy reprezentacyjnych, najważniejszych ulicach, innym razem w parkowym zaciszu. Oto kilka ciekawych przykładów wykorzystania tej formy.
Marian Rejewski – Bydgoszcz
Mieszkańcy Bydgoszczy i turyści, którzy mijają skrzyżowanie ulic Gdańskiej i Śniadeckich na Śródmieściu, od 2005 roku mogą zauważyć tam sylwetkę zamyślonego mężczyzny siedzącego na ławce obok maszyny szyfrującej Enigma z czasów II wojny światowej. Kryptolog Marian Rejewski złamał ten niemiecki system już w 1932 roku, co miało wpływ na przebieg późniejszej wojny. Rzeźba Rejewskiego jest dziełem Michała Kubiaka.
Isaac Bashevis Singer – Biłgoraj
Isaac Singer przeszedł do historii światowej kultury jako laureat literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku. I choć zmarł na Florydzie, urodził się w Leoncinie na Mazowszu. Jako nastolatek zamieszkał w Biłgoraju, skąd pochodziła jego matka. Właśnie temu miastu poświęcał swoje pierwsze dzieła prozatorskie. Ławeczka pomnikowa według projektu Karola Badyny została odsłonięta w 2009 roku.
Jimi Hendrix – Dąbrowa Górnicza
Muzykiem powszechnie kojarzonym z Dąbrową Górniczą jest Dawid Podsiadło, ale w jego rodzinnym mieście ławka parkowa została stworzona w hołdzie... Jimiemu Hendrixowi, jednej z największych legend rocka. Z jej powstaniem wiąże się interesująca historia. Obok znajduje się Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów i Pałacu Kultury Zagłębia. W 1990 roku planowano jego wysadzenie, ale lokalna młodzież umieściła na cokole pomnika napis „Jimiemu Hendrixowi, Kurtowi Cobainowi. Make love not war. War is over”. Aby upamiętnić ten spontaniczny happening, w 2012 roku odsłonięto ławeczkę według projektu Andrzeja Szczepańskiego.
Gustaw Holoubek – Międzyzdroje
W historii polskiego kina niewielu aktorów mogłoby równać się z klasą i dorobkiem Gustawa Holoubka. Z tego względu nie powinien dziwić fakt zaprojektowania i wykonania ławki pomnikowej z jego podobizną. Co interesujące i dość nietypowe, biorąc pod uwagę, że bohaterami takich rzeźb są osobistości z odleglejszych czasów, odsłonięcie ławki w Międzyzdrojach w 2008 roku nastąpiło w obecności Magdaleny Zawadzkiej i Jana Holoubka, czyli żony i syna aktora.
Rybak w Kątach Rybackich
Swoich ławeczek w całej Polsce doczekały się dziesiątki sławnych postaci – od Mikołaja Kopernika i Janka z Czarnkowa, po ks. Jana Twardowskiego i Wisławę Szymborską. Z tego względu warto wspomnieć o ławeczce dedykowanej grupie osób, a nie jednostce. Betonowa rzeźba rybaka w Kątach Rybackich została odsłonięta w 2006 roku i jest hołdem dla wszystkich rybaków, którzy od pokoleń podejmują codzienny trud pracy na wodach Zalewu Wiślanego.
Architektura parkowa – nie tylko funkcjonalność
W sklepie ArchitekturaParkowa.pl zamówisz wysokojakościowe ławki parkowe, które stanowią podstawowy element praktycznej i estetycznej, małej architektury. Inwestując w nie, zwiększasz turystyczny potencjał parków, skwerów czy ulic. Pamiętaj jednak, że warto również szukać ciekawych sposobów na promocję historyczną. Kreatywne ławeczki parkowe to jeden z najlepszych!