Kosze na śmieci w nowoczesnej architekturze miejskiej

Ograniczanie nowoczesnej architektury do przeszklonych fasad, minimalistycznych konstrukcji czy funkcjonalnych pomieszczeń jest zbyt dużym uproszczeniem. Aby o danej przestrzeni – otwartej lub zamkniętej – można było mówić w kontekście nowoczesności, trzeba zwrócić uwagę na detale. Nawet tak nieoczywiste jak... kosze na śmieci.

Czystość i estetyka w jednym

Trudno sobie wyobrazić dużą przestrzeń, szczególnie użyteczności publicznej, w której brakuje koszy na śmieci. Można powiedzieć, że jako współczesne społeczeństwo wręcz specjalizujemy się w produkowaniu odpadów. Na każdym kroku mamy coś do usunięcia, niestety nie zawsze czekamy z wyrzuceniem do najbliższego pojemnika. Stąd wciąż istniejący problem zaśmiecenia ulic, trawników, parków czy lasów.

Można na to narzekać i organizować kolejne kampanie społeczne, ale lepiej po prostu zadbać o to, żeby na kawałku przestrzeni, którym zarządzamy, znalazły się kosze na śmieci – wystarczającej wielkości, pojemności i ustawione w najlepszych miejscach. Ktoś powie, że kosz na śmieci psuje nowoczesną aranżację przestrzeni. Nonsens! Jeśli jest wybrany pod kątem spójności i estetyki z otoczeniem, działa jedynie na korzyść otoczenia. Funkcjonalność koszy jest nie do przecenia. Dzięki ich pojemności i dostępności w danym miejscu znacznie zmniejsza się ryzyko zaśmiecenia i zanieczyszczenia odpadkami.

Jakościowy design

Współcześni producenci koszy na śmieci sięgają po materiały, które z jednej strony gwarantują trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a z drugiej – wpisują się w kanon nowoczesnego designu. Sięganie po wysokiej jakości metal, beton czy drewno daje efekt w postaci pojemników na odpady, które mają prawo się podobać. Są nowoczesne, minimalistyczne, funkcjonalne, a zarazem spełniają swoją podstawową rolę.

Kosze na śmieci stały się pełnoprawnymi elementami małej architektury, podobnie jak słupki parkingowe, ławki czy stojaki rowerowe. Na pierwszy rzut oka to mało znaczące detale, ale w gruncie rzeczy właśnie od ich jakości wykonania i wyglądu szczegółów w niemałej mierze zależy ocena ogółu.

Dobry kosz na śmieci musi być z jednej strony wyrazisty i zauważalny, żeby każdy wiedział, gdzie pozbyć się odpadów, ale z drugiej nie może dominować nad pozostałymi elementami otoczenia. Wbrew pozorom projektowanie pojemników nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak na szczęście również w Polsce przez Internet można zamówić wiele śmietników, które znakomicie pasują do nowoczesnych aranżacji zarówno zamkniętych, jak i otwartych przestrzeni użyteczności publicznej.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl