O ogrodach pisze się wiersze, w ogrodach szuka się odpoczynku lub radości ze wspólnie spędzonych chwil, ogrodowi poświęca się wolny czas i siły. Mniejsza lub większa przydomowa przestrzeń może być prawdziwą wizytówką właściciela lub właścicieli. Jeśli również doceniasz walory ogrodu, zastanów się, czy na pewno wykorzystujesz pełnię jego potencjału. Które elementy małej architektury warto zaadaptować na potrzeby swojego prywatnego kawałka zieleni?
Architektura a przestrzeń
Na początku rozważań warto się zastanowić, jaki charakter ma mieć ogród. Jeśli stawiasz na uprawę roślin i kwiatów, także warzyw, siłą rzeczy rezygnujesz z części lub całej przestrzeni, którą można wykorzystać w celach rekreacyjnych czy towarzyskich. Z kolei jeśli chcesz, aby ogród tętnił życiem, po prostu musisz zainwestować nieco więcej w jego wyposażenie.
W innej sytuacji są osoby, które cały projekt i realizację ogrodu powierzają specjalistom i zewnętrznym firmom niż osoby, które samodzielnie poszukują i zamawiają odpowiednie produkty, bez niczyjej pomocy adaptując przestrzeń pod kątem swoich planów i marzeń. Na szczęście dziś możliwości są znacznie szersze niż kiedyś. W dobie Internetu inspiracje i zakupy staje się po prostu dużo łatwiejsze.
W takim razie które elementy małej architektury mają wpływ na estetykę i funkcjonalność ogrodu i dlaczego warto się na nie zdecydować (a przynajmniej wziąć pod uwagę)?
Strefa grilla
Gdy zbliża się wiosna, a tym bardziej lato, i przychodzi słoneczny weekend, na wielu osiedlach unosi się charakterystyczny aromat grilla, który jedynie wzmaga apetyt i zachęca do zorganizowania własnej ogrodowej imprezy. Jeśli lubi się ten rodzaj kuchni, a zarazem tego typu aktywności, warto zainwestować w porządny grill na lata – zabudowany, wolnostojący, wykonany z trwałego betonu. Duży, żeliwny ruszt, a także funkcjonalna konstrukcja niejednego modelu zachęcają do jak najszybszego zakupu i postawienia w najlepszym zakątku ogrodu. Patrząc na zakup pod kątem estetyki można rozważyć np. modele z drewnianymi elementami lub dodatkowym wyposażeniem.
Jednak jedno to przygotować ulubione potrawy na grillu, a drugie – skonsumować je na świeżym powietrzu. Choć dużą popularnością cieszą się drewniane czy rattanowe meble ogrodowe, można rozważyć inwestycję w rozwiązania kojarzone z architekturą parkową, na przykład stabilne i trwałe stoły oraz ławki.
Donice na rośliny
Wygląd ogrodu jest efektem przede wszystkim tego, ile serca wkłada się w uprawę roślin. Krzewy ozdobne i owocowe, kwiaty, drzewa, warzywa na grządkach – każdy ma swój własny pomysł na ogród. Niektórych roślin zewnętrznych nie wsadza się do ziemi, ale ustawia w donicach. Podkreślmy: porządnych donicach, a nie domowych doniczkach, które zdmuchnie pierwsza lepsza wichura. Duże, betonowe i zdobione donice są rozwiązaniem znanym z parków i przestrzeni publicznych. Ponieważ ważą nawet kilkaset kilogramów, a wykonuje się je z naprawdę trwałych materiałów, żadne warunki atmosferyczne nie stanowią dla nich realnego zagrożenia. To duża, choć rozsądna inwestycja, jeśli chce się ozdobić ogród roślinnością w donicach.
Inne elementy
Jak już powtórzyliśmy, każdy ogród jest inny, w każdym stawia się na różne rozwiązania. Nawet w przypadku kameralnych przestrzeni warto jednak inspirować się najładniejszymi projektami znanymi z parków czy ulic, chociażby obejmujące oprawy świetlne czy funkcjonalne, na pozór mniej znaczące detale. Jako przykład można wskazać szlachetnie zdobione kraty pod drzewa wykonane z żeliwa.
Elementy małej architektury w ogrodzie to gwarancja:
-
trwałości na lata,
-
uniwersalnej estetyki,
-
funkcjonalności znanej z parków i innych przestrzeni publicznych.