Jak walczyć z problemem śmiecenia?

Informacja i pragmatyzm

Wiedzy nigdy za wiele, szczególnie jeśli dotyczy ona czystości wspólnych terenów, np. parków, skwerów, ulic, lasów, szlaków turystycznych, placów czy ogrodów. Dlatego nie zapominaj o tablicach informacyjnych przy wejściach, czytelnych regulaminach i jasnych zasadach korzystania z wybranego obszaru, który jest użytkowany przez wiele osób.

Twoje oczekiwania są oczywiste – użytkownicy terenów publicznych mają nie śmiecić. Ale czy na pewno wyposażenie danego obszaru pozwala im na zachowanie porządku? Istnieje zależność pomiędzy liczbą śmietników a poziomem czystości. Im łatwiej wyrzucić śmieci, bo pojemniki stoją w łatwo dostępnych lokalizacjach i w bliskiej odległości, tym większe prawdopodobieństwo, że porządek zostanie zachowany.

Inną kwestią jest regularność opróżniania pojemników oraz dbałość o inne elementy małej architektury, lecz to już kwestia bieżących działaniach i konkretnych umów. Na razie skupmy się na samej inwestycji, bo nie ulega wątpliwości, że warto zamówić na tyle dużo śmietników miejskich, żeby zapewnić przechodniom wygodę opróżniania odpadów w praktycznie dowolnym miejscu, a nie tylko przy parkingach, przystankach autobusowych czy lokalach gastronomicznych.

Przekonaj się, jak duży i szeroki asortyment jest oferowany w sklepie internetowym architekturaparkowa.pl.

 

Estetyka i inne istotne kwestie

Skoro w Twojej gestii leży zarządzanie parkiem, placem czy innymi terenami miejskimi lub zielonymi, masz wpływ na wybór koszy na śmieci. Zwróć uwagę, że oferowane przez nas modele różnią się pod wieloma względami. W asortymencie Architektury Parkowej znajdziesz kosze z kolekcji:

 • Kosz Miejski,

 • Sofia,

 • Łódzki,

 • Centaur,

 • Genewa,

 • Ateny,

 • Andora,

 • Londyn,

 • Praga,

 • Ryga,

 • Wilno.

 

Przy wyborze jednego z nich znaczenie może mieć chociażby przeważający materiał i wykończenie. Dostępne są modele stalowe i metalowe. Kolor jest dowolny, a kształty wpisują się w kanon minimalizmu, klasyki i innych trendów designerskich. Ważne, aby zachować spójność z pozostałymi elementami małej architektury, jak ławki, stoły, lampy, stojaki i inne.

Detale są bardzo ważne zarówno ze względu na estetykę, jak i funkcjonalność. Weź pod uwagę wymiary: wysokość pojemnika i wysokość całkowitą, pojemność (np. 30 l), średnicę wkładu. Istotnym dodatkiem może być na przykład popielnica we wkładzie. Należy też sprawdzić, jaki sposób montażu jest polecany w przypadku konkretnego modelu, np. poprzez przykręcenie do powierzchni kołkami rozporowymi.

Nie zapominaj o czworonogach i ich właścicielach. Od wielu lat trwa edukowanie w zakresie sprzątania odchodów po swoim pupilu, lecz po stronie zarządców terenów publicznych powinno leżeć inwestowanie w specjalne śmietniki z dystrybutorami woreczków i ich regularnym uzupełnianiem. Obok edukacji to właśnie doposażanie parków, ulic czy ogrodów przynosi największe, pożądane efekty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl