Historia ławek parkowych

Przez wieki zmieniały się style architektoniczne, warunki mieszkalne i wszystkie inne elementy otoczenia. Nie zmieniło się jednak to, że człowiek wypoczywa przede wszystkim na łonie przyrody, świeżym powietrzu. A przecież w pięknych okolicznościach natury trzeba na czymś usiąść...

Ławki parkowe od zawsze z człowiekiem

Już w starożytności tereny zielone były zagospodarowywane świadomie, z myślą o kształtowaniu lokalnej estetyki oraz stwarzaniu przestrzeni publicznych do spotkań i wypoczynku. Prywatne ogrody czy publiczne parki towarzyszą człowiekowi od początku powstawania miast – są obecne zarówno w kręgu kultury helleńskiej i rzymskiej, jak i na przykład perskiej czy orientalnej. Wtedy korzystano przede wszystkim z marmuru oraz kamienia.

Dopiero w XVIII wieku, wraz ze zmianami społecznymi, sporą reorganizacją miejskiego życia, a także wprowadzeniem nowych stylów w ogrodnictwie zaczęto nieco inaczej podchodzić do projektowania i produkcji ławek. Optymalizacja kosztów sprawiła, że sięgnięto po tańsze i lżejsze materiały – drewniane listwy czy stal. Kute ławki można było także ciekawie zdobić.

Z biegiem czasu dużo większym zainteresowaniem zaczęło się cieszyć żeliwo. Stop żelaza przyspieszył produkcję, zmniejszył koszty i pozwolił jeszcze efektowniej pracować nad wyglądem małej architektury.

Dziś wybór jest większy

Analizując temat w czysto historycznej perspektywie, należałoby poświęcić uwagę takim kwestiom jak dostępność materiałów, cechy architektury, uwarunkowania społeczne, właściwości geograficzne. Dziś możemy za to stwierdzić, że wybór jest większy niż kiedykolwiek. Dzięki Internetowi i otwartości rynków można w dowolnym momencie zamówić ławkę parkową, która będzie pasowała do danego projektu kształtem, wymiarami, kolorystyką czy materiałem.

Poniżej zgromadziliśmy najchętniej wybierane warianty we współczesnych parkach i ogrodach.

  • Ławki stalowe – bardzo odporne, minimalistyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Ich jedynym minusem jest praktyczna niemożność użytkowania w bardzo niskich temperaturach.
  • Ławki drewniano-metalowe – relatywnie tanie w produkcji, łatwe do zaprojektowania i wykonania zgodnie z konkretnym projektem. Dzięki takim dodatkom jak stal kwasoodporna czy stal czarna nogi ławek mogą być odporne na skutki eksploatacji czy niekorzystne czynniki atmosferyczne.
  • Ławki betonowe – na pewno najbardziej wytrzymałe i trudne do zniszczenia. Swoimcharakterystycznym wyglądem pasują zarówno do miejskiego, jak i parkowego krajobrazu. Mogą być łączone z drewnem i metalem.

Były, są i będą

Rola ławek od zawsze jest taka sama – zapewnić chwilę wytchnienia na świeżym powietrzu – w lesie, parku, skwerze, ogrodzie czy na ulicy. Choć nie zawsze wykonywano je używając tych samych materiałów i technik, w każdych czasach wiedziano, że ważna jest zarówno wytrzymałość, jak i estetyka. Po prostu dziś mamy większy wybór, z którego zdecydowanie warto korzystać.
Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
mobile: 506506427
biuro@architekturaparkowa.pl
fax (52) 379 94 50
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Promocje
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
884,37 zł 798,27 zł 719,00 zł 649,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
359,16 zł 318,57 zł 292,00 zł 259,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
470,00 zł 404,67 zł 382,11 zł 329,00 zł
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
739,00 zł 678,96 zł 600,81 zł 552,00 zł
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
458,79 zł 399,75 zł 373,00 zł 325,00 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl