Menu
Szukaj
Koszyk

Historia ławek parkowych

Historia ławek parkowych sięga starożytności, chcesz dowiedzieć się jak przez te wszystkie lata zmieniał się ten niezbędny element architektury miejskiej? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

  • dodano: 04-03-2019

Przez wieki zmieniały się style architektoniczne, warunki mieszkalne i wszystkie inne elementy otoczenia. Nie zmieniło się jednak to, że człowiek wypoczywa przede wszystkim na łonie przyrody, świeżym powietrzu. A przecież w pięknych okolicznościach natury trzeba na czymś usiąść...

Ławki parkowe od zawsze z człowiekiem

Już w starożytności tereny zielone były zagospodarowywane świadomie, z myślą o kształtowaniu lokalnej estetyki oraz stwarzaniu przestrzeni publicznych do spotkań i wypoczynku. Prywatne ogrody czy publiczne parki towarzyszą człowiekowi od początku powstawania miast – są obecne zarówno w kręgu kultury helleńskiej i rzymskiej, jak i na przykład perskiej czy orientalnej. Wtedy korzystano przede wszystkim z marmuru oraz kamienia.

Dopiero w XVIII wieku, wraz ze zmianami społecznymi, sporą reorganizacją miejskiego życia, a także wprowadzeniem nowych stylów w ogrodnictwie zaczęto nieco inaczej podchodzić do projektowania i produkcji ławek. Optymalizacja kosztów sprawiła, że sięgnięto po tańsze i lżejsze materiały – drewniane listwy czy stal. Kute ławki można było także ciekawie zdobić.

Z biegiem czasu dużo większym zainteresowaniem zaczęło się cieszyć żeliwo. Stop żelaza przyspieszył produkcję, zmniejszył koszty i pozwolił jeszcze efektowniej pracować nad wyglądem małej architektury.

Dziś wybór jest większy

Analizując temat w czysto historycznej perspektywie, należałoby poświęcić uwagę takim kwestiom jak dostępność materiałów, cechy architektury, uwarunkowania społeczne, właściwości geograficzne. Dziś możemy za to stwierdzić, że wybór jest większy niż kiedykolwiek. Dzięki Internetowi i otwartości rynków można w dowolnym momencie zamówić ławkę parkową, która będzie pasowała do danego projektu kształtem, wymiarami, kolorystyką czy materiałem.

Poniżej zgromadziliśmy najchętniej wybierane warianty we współczesnych parkach i ogrodach.

  • Ławki stalowe – bardzo odporne, minimalistyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Ich jedynym minusem jest praktyczna niemożność użytkowania w bardzo niskich temperaturach.
  • Ławki drewniano-metalowe – relatywnie tanie w produkcji, łatwe do zaprojektowania i wykonania zgodnie z konkretnym projektem. Dzięki takim dodatkom jak stal kwasoodporna czy stal czarna nogi ławek mogą być odporne na skutki eksploatacji czy niekorzystne czynniki atmosferyczne.
  • Ławki betonowe – na pewno najbardziej wytrzymałe i trudne do zniszczenia. Swoimcharakterystycznym wyglądem pasują zarówno do miejskiego, jak i parkowego krajobrazu. Mogą być łączone z drewnem i metalem.

Były, są i będą

Rola ławek od zawsze jest taka sama – zapewnić chwilę wytchnienia na świeżym powietrzu – w lesie, parku, skwerze, ogrodzie czy na ulicy. Choć nie zawsze wykonywano je używając tych samych materiałów i technik, w każdych czasach wiedziano, że ważna jest zarówno wytrzymałość, jak i estetyka. Po prostu dziś mamy większy wybór, z którego zdecydowanie warto korzystać.