Czysto, schludnie, nie zawsze i nie wszędzie

Górskie szlaki, leśne polany, miejskie place czy po prostu ulice. Wszędzie można się natknąć na śmieci – butelki, puszki, niedopałki, kartoniki, opakowania porzucone gdziekolwiek. Nie chodzi o to, żeby demonizować i przejaskrawiać rzeczywistość. W porównaniu do wielu miejsc na świecie i tak nie jest w tym temacie najgorzej. Ale do ideału jeszcze trochę brakuje.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy problem leży w mentalności, braku odpowiedniej edukacji na ten temat? Zapewne jedynie odsetek społeczeństwa zapomina o wyrzucaniu śmieci tam, gdzie ich miejsce, ale to nadal paląca kwestia, która wymaga odnalezienia skutecznych rozwiązań. Ewentualny mandat nie jest wystarczającym straszakiem.

Tym, co można zrobić z perspektywy samorządowców, właściciela lub zarządcy konkretnego terenu, jest inwestycja w kosze, pojemniki i śmietniki. Brzmi to dość prozaicznie, jednak z pewnością przynajmniej w części przypadków śmieci lądują w przypadkowych miejscach, bo nie za bardzo jest co z nimi zrobić. Rzecz jasna to żadne usprawiedliwienie śmiecenia, lecz pewien czynnik, na który można wpłynąć odpowiednią decyzją.

Solidnie i stylowo – śmietniki i kosze

W naszym sklepie internetowym znajdziesz proste, ale pod wieloma względami znakomite rozwiązanie – miejskie kosze i śmietniki. Są one wykonywane zarówno z metalu, jak i betonu. Mogą mieć dowolny kolor, być wykończone w stylu nawiązującym do otoczenia, na przykład drewnem lub grysem. Asortyment architekturaparkowa.pl obejmuje różne rozmiary, pojemności i warianty poszczególnych produktów.

Nie brakuje dodatków, które czynią kosz jeszcze lepszym, na przykład popielnica we wkładzie, daszek czy dystrybutor do woreczków na psie odchody. Im więcej tego typu małej architektury w przestrzeni publicznej, tym skuteczniej wychodzimy naprzeciw problemowi śmiecenia.

Idealne miejsca na kosze i pojemniki

Zastanawiasz się, gdzie umieścić śmietnik? Oto kilka potencjalnych lokalizacji:

 • chodniki przy często uczęszczanych ulicach,
 • okolice przejścia dla pieszych,
 • przystanki autobusowe,
 • parki,
 • leśne szlaki oraz zagospodarowane polany,
 • szlaki górskie,
 • nabrzeża rzek i jezior,
 • plaże,
 • ścieżki rowerowe,
 • miejskie i gminne strefy rekreacyjne,
 • place i skwery,
 • otoczenie sklepów, lokali gastronomicznych i punktów usługowych,
 • place zabaw,
 • cmentarze...

… i wiele, wiele innych. Zaraz powiesz, że przecież właśnie tam można znaleźć publicznie dostępne śmietniki. Ale czy aby na pewno wszędzie? Czy rzeczywiście w odpowiedniej liczbie? Oprócz tych pytań warto optymalnie rozwiązywać sprawę formalnej odpowiedzialności za wywóz odpadów, a także wszelkie techniczne aspekty tego zadania.

Śmietniki – na przykład te dostępne w naszym sklepie internetowym – powinny być traktowane jak pełnoprawne elementy małej architektury na terenie miast, wsi oraz terenów zielonych. Możemy narzekać na zjawisko łamania przepisów i śmiecenia w przestrzeni publicznej, ale powinniśmy pracować na rzecz minimalizowania jego skali. Doinwestowanie śmietników i koszy wszędzie, gdzie to potrzebne, jest świetnym krokiem ku poprawie sytuacji.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
mobile: 506506427
biuro@architekturaparkowa.pl
fax (52) 379 94 50
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Promocje
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
884,37 zł 798,27 zł 719,00 zł 649,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
359,16 zł 318,57 zł 292,00 zł 259,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
470,00 zł 404,67 zł 382,11 zł 329,00 zł
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
739,00 zł 678,96 zł 600,81 zł 552,00 zł
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
458,79 zł 399,75 zł 373,00 zł 325,00 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl