Czym kierować się podczas wyboru architektury parkowej?

1. Funkcjonalność

Dobór małej architektury w bezpośredni sposób determinuje docelowe przeznaczenie wybranej przestrzeni – niezależnie czy myślimy w tym momencie o niewielkim, miejskim, zabytkowym placyku, czy rozległym parku, oddalonym od zabudowań, na popularnym szlaku turystycznym.

Gdy decydujesz się na zakup stojaków rowerowych, jest to zaproszenie do parkowania jednośladów dokładnie w tym miejscu, do przyjeżdżania w wolnych chwilach i pozostawiania pojazdów, by skorzystać z uroków okolicy.

Gdy inwestujesz w stoły parkowo-rekreacyjne albo grille, wprost zachęcasz do zorganizowania spotkania na świeżym powietrzu, w przestrzeni publicznej. Stwarzasz możliwość zagrania partyjki szachów, w ping-ponga albo piłkarzyki. Sugerujesz gościom, aby rozsiedli się przy stołach, wyjęli prowiant, odpoczęli w trakcie wycieczki rowerowej, spaceru czy weekendowej wycieczki za miasto.

Elementy małej architektury definiują otoczenie, dlatego są tak istotne.

 

2. Estetyka

Wygląd, stan ławek parkowych, stołów, a nawet śmietników czy słupków parkingowych jest równie ważny. Warto kierować się spójnością. Nasz sklep internetowy umożliwia zamawiania podobnych do siebie elementów małej architektury, z dominacją takich materiałów, jak:

  • drewno,

  • metal,

  • beton.

Każdy produkt da się spersonalizować pod względem koloru farby czy zdobienia grysowego itp. Dlatego nadaje się niepowtarzalny charakter parkom, ogrodom czy skwerom, pilnując spójności i ogólnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni.

Architekci, projektanci i wszystkie osoby odpowiedzialne za aranżację przestrzeni publicznych dysponują niespotykanymi wcześniej możliwościami, aby uczynić wybraną okolicę piękną. Nawet jeżeli jeszcze przed chwilą był to całkowicie zaniedbany, dziki teren, bez funkcji i bez charakteru.

 

3. Porządek

Zarządcom terenów prywatnych i publicznych niewątpliwie zależy na porządku. Zakup elementów architektury parkowej zdecydowanie sprzyja zachowywaniu czystości naturalnego środowiska. Warto wspomnieć tu chociażby o:

  • koszach na śmieci,

  • koszach na psie odpady z dystrybutorami woreczków,

  • koszach do segregacji,

  • popielnicach.

 

4. Wizerunek

Estetyka, funkcjonalność, porządek... to wszystko składa się na ogólny obraz aranżowanej przestrzeni, na przykład parkowej. Czy stanie się ona dumą prywatnego właściciela, a może władz gminy lub miasta? Wiele zależy od doboru poszczególnych elementów małej architektury. Ta inwestycja wpływa na odbiór zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Od ławek po śmietniki, od tablic informacyjnych do krat pod drzewami – te wszystkie detale są zauważane okiem przechodnia i uwiecznianie na zdjęciach oraz filmach.

Podsumowując wszystkie korzyści wniosek może być tylko jeden – niezależnie od przyjętej koncepcji, sam fakt decydowania się na architekturę parkową jest już dużym plusem. To nowe życie i nowa perspektywa dla nawet kawałka zielonej przestrzeni, z której korzysta się w wartościowy sposób.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl