Bezpieczeństwo na wiele sposobów
Gdy myśli się na przykład o bezpiecznym parku, zwykle ma się przed oczami:
-
patrole ochrony, policji lub straży miejskiej,
-
monitoring CCTV,
-
ogrodzenie,
-
hydranty przeciwpożarowe.
Tymczasem bezpieczeństwo jest znacznie szerszym pojęciem. To, w jakie elementy wyposażenia zainwestujesz, może mieć pośrednie, a nawet bezpośrednie przełożenie na ochronę zdrowia i życia użytkowników danej przestrzeni. Pora na kilka przykładów.
Tablice informacyjne
Zacznijmy od podstaw: informacji. Owszem, nie każdy czyta treści na tablicach stawianych na przykład przy wejściu do parku. To prawda, że zbyt długi regulamin nie zachęca do lektury. Dlatego tym bardziej warto przemyśleć inwestycję w takie tablice informacyjne, które będą chętniej oglądane, a zawarte na nich informacje pozwolą uniknąć groźnych sytuacji.
Czy wyobrażasz sobie na przykład, żeby zarządcy Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ostrzegali przed wejściem na szlaki o ryzyku zejścia lawiny lub spotkania z głodnym niedźwiedziem? A przecież nawet na terenie miejskiego, małego parku trzeba przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć pożaru czy wypadku.
Słupki parkingowe, stojaki rowerowe
Problemem wielu miejsc jest niedostateczne rozgraniczenie stref dla pieszych i kierowców. To jedna z przyczyn wypadków w pozornie bezpiecznych, spokojnych zakątkach. A przecież gdyby dane miejsce było odgraniczone od jezdni słupami parkingowymi i gdyby rowerzyści mieli gdzie parkować i nie musieli szukać innych miejsc na pozostawienie roweru, statystyka kolizji czy poważniejszych w skutkach wypadków byłaby lepsza.
Kosze i akcesoria na psie odchody
Czy psie odchody mogą stanowić zagrożenie? Pamiętaj, że przepisy wymuszające na właścicielach sprzątanie po swoich pupilach nie zostały wprowadzone w celu chronienia czystości podeszwy butów. Chodzi o to, żeby ograniczyć ryzyko bezpośredniego kontaktu ludzi (przede wszystkim małych dzieci bawiących się na ziemi) z zarazkami groźnymi dla zdrowia. Jeżeli więc ułatwiamy sprzątanie po psach, przyczyniamy się do zwiększania bezpieczeństwa osób, które wolne chwile spędzają na świeżym powietrzu.
Ławki i stoły
Życie pisze różne scenariusze, czasami nawet najmniej prawdopodobne. W przykładowym parku mogą spacerować osoby schorowane lub w podeszłym wieku. A co, gdyby nie miały gdzie usiąść i odpocząć na wypadek gorszego samopoczucia? Dopóki jesteśmy zdrowi, nie dostrzegamy, jak bardzo elementy małej architektury są potrzebne ludziom starszym lub pozbawionym sił. Dlatego tworząc jak największą liczb miejsc, w których po prostu można odpocząć, chroni się zdrowie tych, na którym nam bardzo zależy. Poza tym zaaranżowane strefy relaksu przyciągają więcej osób, a w danym miejscu jest bezpieczniej, jeśli okolica staje się ruchliwa, uczęszczana i zagospodarowana.
To nie wszystkie pozytywne skutki inwestycji w elementy małej architektury, ale z pewnością warto wziąć je pod uwagę w trakcie projektowania lub składania zamówień w naszym sklepie online.