5 zalet zastosowania architektury parkowej w przestrzeni publicznej

1. Park jako miejsce spotkań, wypoczynku i aktywności

Sposób wykorzystania architektury parkowej jest indywidualny i zależy m.in. od okoliczności. Bez względu na to, czy chodzi o:

  • spacer z psem,

  • jogging,

  • randkę,

  • dojście do pracy,

w mniejszym lub większym stopniu korzystamy z tego, jak została wyposażona zielona przestrzeń. Im więcej ławek, tym więcej możliwości do odpoczynku pod drzewem, zatrzymania się, porozmawiania. Jeśli obok parku jest zaaranżowany parking dla samochodów i rowerów, wiadomo, że można tam dotrzeć nawet z mocno oddalonych miejsc. Park ma być wartością dodaną dla mieszkańców okolicy – miejscem, z którego chce się korzystać na różne sposoby. Jeśli pozostanie dzikim i niezagospodarowanym obszarem, odstraszy wiele osób, które nie będą chciały lub po prostu nie będą w stanie odkryć jego naturalnego potencjału.

2. Walor turystyczny

Nie jest przypadkiem, że Central Park w Nowym Jorku czy Hyde Park w Londynie należą do największych atrakcji turystycznych w tych ogromnych metropoliach. Zielone przestrzenie w centrum miasta mogą być doskonałą inspiracją do zagospodarowania terenów publicznych na całym świecie. To oczywiste, że wiele parków choćby z racji niewielkich wymiarów pozostaje miejscem dość kameralnym. Ale jeśli połączy się troskę o roślinność z dbałością o dobre, funkcjonalne wyposażenie, park może stać się ważnym punktem na mapie turystów, którzy odwiedzą go chociażby po to, żeby złapać chwilę oddechu czy zrobić ładne zdjęcie.

3. Wartość edukacyjna

Dobrze wyposażony park to miejsce, które może być wizytówką miasta, gminy czy regionu. Tablice informacyjne są cennym źródłem wiedzy np. o okolicy, faunie i florze lub historii. Samo zadbanie o przestrzeń publiczną już jest wyraźnym sygnałem, że przyroda i architektura zasługują na uwagę, przekazują określone wartości. Ponadto park, który żyje i przyciąga ludzi, wzmacnia poczucie lokalnego patriotyzmu.

4. Bezpieczeństwo i porządek

Takie elementy małej architektury jak pojemniki na śmieci czy specjalne dystrybutory worków na psie odchody w bezpośredni sposób wpływają na poziom czystości w parku. Nic nie usprawiedliwia śmiecenia w przestrzeni publicznej, ale nie trzeba przekonywać, że kilka dodatkowych śmietników ułatwia i motywuje do większego pilnowania porządku i zachowania kultury. Podobnie jest z bezpieczeństwem. Odgraniczenie ścieżek od jezdni barierkami i słupkami, specjalne stojaki czy inne elementy poprawiające organizację ruchu i bezpieczeństwo użytkowników to bardzo ważna zaleta nowoczesnej architektury parkowej.

5. Estetyka i urbanistyka

Niewątpliwą zaletą architektury parkowej jest to, że dzięki niej przestrzeń publiczna staje się ładniejszym miejscem. Czy jednak sama estetyka jest kluczowym walorem? To kwestia dyskusji, ale z całą pewnością zadbane miejsca wpisują się w koncepcję przemyślanej urbanistyki. Funkcjonalny i ładny park czyni dzielnicę czy miejscowość atrakcyjniejszym miejscem do życia. Zachęca do mieszkania w okolicy podobnie jak równe chodniki, dobra komunikacja miejska czy dostęp do najważniejszych produktów i usług. Właśnie dlatego warto inwestować w małą architekturę i obserwować, jak wiele pozytywnych efektów przynosi.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl