3 porady na dobre zagospodarowanie parku

1. Różnorodność funkcji

Parki miejskie są z założenia „zielonymi oazami”, zwłaszcza gdy otaczający je obszar jest silnie zurbanizowany czy eksploatowany przemysłowo. Zazwyczaj podstawowym wyzwaniem stojącym przed jego zarządcami jest opieka nad ekosystemem, w którym żyją zwierzęta i rosną gatunki roślin. Parki miejskie mają jednak służyć też rekreacji i działać kulturotwórczo, będąc miejscem:

  • spacerów,

  • treningów,

  • imprez plenerowych,

  • wystaw.

Aby park rzeczywiście tętnił życiem, trzeba go odpowiednio wyposażyć. Dobrym przykładem małej architektury, która w dużej mierze definiuje wybrany zakątek parku, są betonowe grille, stoły i ławki. Jeżeli zainwestujesz w zewnętrzny grill, z którego każdy może skorzystać i możliwość siedzenia na świeżym powietrzu wraz z wygodnym spożywaniem posiłków, to miejsce zacznie przyciągać gości w każdym wieku. Zaczną odwiedzać je osoby, które szukają przestrzeni do spotkań, relaksu, oderwania się od codzienności, a niekoniecznie posiadają ogródek czy możliwość wyjazdu na długi urlop.

 

Architektura parkowa może sugerować, do jakich aktywności są zachęcani okoliczni mieszkańcy i turyści. Stojaki na rowery? Rowerzyści mile widziani. Słupki parkingowe? Tutaj można parkować auto. Popielnice? Tutaj najbezpieczniej zapalić, jeśli zachodzi taka potrzeba. Z kolei odpowiednio wykorzystane tablice informacyjne mogą posłużyć do:

  • stworzenia ścieżki turystyczno-edukacyjnej,

  • prezentacji aktualności i regulaminu,

  • publikowania dowolnych treści artystycznych czy reklamowych.

 

2. Czystość – wyposażenie ma znaczenie

Nie da się ukryć, że większą popularnością cieszą się parki zadbane i czyste od tych, które odstraszają wyglądem i swoim stanem już na pierwszy rzut oka. Czy jedynym rozwiązaniem powinna być więc współpraca z firmą sprzątającą i pielęgnującą zieleń? Nie! To znów temat, w którym powraca wątek małej architektury. Jeżeli rozmieścisz na terenie parku śmietniki (drewniane, betonowe lub metalowe – to już kwestia uznania), zmniejszy się ryzyko regularnego zaśmiecania okolicy. Inwestując w specjalne kosze na psie odchody i dystrybutory worków, również ułatwisz życie właścicielom czworonogów, a i większa szansa, że w trawie nie będzie tak wiele pozostałości po zwierzętach.

 

3. Wygoda, bezpieczeństwo, styl

Park, którym zarządzasz, może stać się miejscem spotkań, a nawet imprez, ale może też pozostać estetycznym zaciszem, w którym każdy ma szansę na odrobinę spokoju. Ani pierwsza, ani druga koncepcja nie kłóci się z inwestowaniem w małą architekturę. Wręcz przeciwnie – wyposażenie parku jest niezbędne w każdym przypadku.

Spójna, wysokojakościowa, trwała, estetyczna architektura parkowa – ławki, stoliki, śmietniki, stojaki, barierki, kratki, słupki i inne elementy są tak samo potrzebne jak oświetlenie przy alejkach. Wyróżniają i definiują przestrzeń, ułatwiają odnalezienie się w niej i właściwe wykorzystywanie naturalnego otoczenia. Krótko mówiąc, to dobra inwestycja, która przynosi wiele korzyści!

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl