3 porady na dobre zagospodarowanie parku

1. Różnorodność funkcji

Parki miejskie są z założenia „zielonymi oazami”, zwłaszcza gdy otaczający je obszar jest silnie zurbanizowany czy eksploatowany przemysłowo. Zazwyczaj podstawowym wyzwaniem stojącym przed jego zarządcami jest opieka nad ekosystemem, w którym żyją zwierzęta i rosną gatunki roślin. Parki miejskie mają jednak służyć też rekreacji i działać kulturotwórczo, będąc miejscem:

  • spacerów,

  • treningów,

  • imprez plenerowych,

  • wystaw.

Aby park rzeczywiście tętnił życiem, trzeba go odpowiednio wyposażyć. Dobrym przykładem małej architektury, która w dużej mierze definiuje wybrany zakątek parku, są betonowe grille, stoły i ławki. Jeżeli zainwestujesz w zewnętrzny grill, z którego każdy może skorzystać i możliwość siedzenia na świeżym powietrzu wraz z wygodnym spożywaniem posiłków, to miejsce zacznie przyciągać gości w każdym wieku. Zaczną odwiedzać je osoby, które szukają przestrzeni do spotkań, relaksu, oderwania się od codzienności, a niekoniecznie posiadają ogródek czy możliwość wyjazdu na długi urlop.

 

Architektura parkowa może sugerować, do jakich aktywności są zachęcani okoliczni mieszkańcy i turyści. Stojaki na rowery? Rowerzyści mile widziani. Słupki parkingowe? Tutaj można parkować auto. Popielnice? Tutaj najbezpieczniej zapalić, jeśli zachodzi taka potrzeba. Z kolei odpowiednio wykorzystane tablice informacyjne mogą posłużyć do:

  • stworzenia ścieżki turystyczno-edukacyjnej,

  • prezentacji aktualności i regulaminu,

  • publikowania dowolnych treści artystycznych czy reklamowych.

 

2. Czystość – wyposażenie ma znaczenie

Nie da się ukryć, że większą popularnością cieszą się parki zadbane i czyste od tych, które odstraszają wyglądem i swoim stanem już na pierwszy rzut oka. Czy jedynym rozwiązaniem powinna być więc współpraca z firmą sprzątającą i pielęgnującą zieleń? Nie! To znów temat, w którym powraca wątek małej architektury. Jeżeli rozmieścisz na terenie parku śmietniki (drewniane, betonowe lub metalowe – to już kwestia uznania), zmniejszy się ryzyko regularnego zaśmiecania okolicy. Inwestując w specjalne kosze na psie odchody i dystrybutory worków, również ułatwisz życie właścicielom czworonogów, a i większa szansa, że w trawie nie będzie tak wiele pozostałości po zwierzętach.

 

3. Wygoda, bezpieczeństwo, styl

Park, którym zarządzasz, może stać się miejscem spotkań, a nawet imprez, ale może też pozostać estetycznym zaciszem, w którym każdy ma szansę na odrobinę spokoju. Ani pierwsza, ani druga koncepcja nie kłóci się z inwestowaniem w małą architekturę. Wręcz przeciwnie – wyposażenie parku jest niezbędne w każdym przypadku.

Spójna, wysokojakościowa, trwała, estetyczna architektura parkowa – ławki, stoliki, śmietniki, stojaki, barierki, kratki, słupki i inne elementy są tak samo potrzebne jak oświetlenie przy alejkach. Wyróżniają i definiują przestrzeń, ułatwiają odnalezienie się w niej i właściwe wykorzystywanie naturalnego otoczenia. Krótko mówiąc, to dobra inwestycja, która przynosi wiele korzyści!

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
mobile: 506506427
biuro@architekturaparkowa.pl
fax (52) 379 94 50
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Promocje
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA (beton architektoniczny)
884,37 zł 798,27 zł 719,00 zł 649,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 2 (ławki stalowe)
359,16 zł 318,57 zł 292,00 zł 259,00 zł
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
ŁAWKA PARKOWA STALOWA NR 3 (ławki stalowe)
470,00 zł 404,67 zł 382,11 zł 329,00 zł
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
Ławka parkowa ROMA bez oparcia (beton architektoniczny)
739,00 zł 678,96 zł 600,81 zł 552,00 zł
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
KOSZ PARKOWY NA ŚMIECI WILNO (kosze miejskie)
458,79 zł 399,75 zł 373,00 zł 325,00 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl