Nowoczesna rzeźba ogrodowa – poznaj sposób na ciekawą aranżację ogrodu!

Kiedy tylko na zewnątrz zaczyna robić się odrobinę cieplej, życie powoli przenosi się do ogrodu. To miejsce, w którym wypoczywasz po ciężkim dniu pracy oraz urządzasz spotkania ze znajomymi. Warto więc zadbać o to, aby odpowiednio je zaaranżować. Ciekawym sposobem może być ulokowanie w nim nowoczesnej rzeźby ogrodowej. Jest to ponadczasowy element, który dodaje uroku i dopełnia kompozycję. W ten sposób skutecznie podkreślisz styl i charakter swojego ogrodu. Twój wybór nie może być jednak przypadkowy. Właśnie dlatego w poniższym artykule podpowiemy Ci, jak odpowiednio dobrać i wyeksponować taką rzeźbę.

Rola rzeźby w ogrodzie

Rzeźby pojawiają się w ogrodach już od wielu lat. Wbrew pozorom moda na ten dodatek nigdy nie przeminęła, obecnie jednak mocno zmieniła się jego formuła. Nowoczesne ozdoby w niczym nie przypominają tradycyjnych krasnali, które przez wiele osób uważane są już za mocny kicz. Mogą być to zatem oryginalne dekoracje, które podkreślą charakter i styl swoich właścicieli.

Rola rzeźby w ogrodzie jest bardzo znacząca – ma ona w szczególny sposób ozdobić przestrzeń. Dzięki niej miejsce to ulega wyróżnieniu. W małych przestrzeniach powinieneś ograniczyć się do jednej, maksymalnie dwóch rzeźb, natomiast w dużych możesz pozwolić sobie na kilka takich akcentów. W ten sposób nie tylko podkreślisz, ale i wzbogacisz urodę swojego ogrodu.

Wybierając rzeźby do ogrodu, masz naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Istotne jest jednak, aby podczas ich wprowadzania trzymać się kilku ważnych zasad. To wszystko dlatego, że jeśli źle wybierzesz i ustawisz rzeźbę, to efekt będzie odwrotny od oczekiwanego – oszpecisz ogród i znacząco obniżysz jego wartość estetyczną.

Nowoczesna rzeźba ogrodowa – jaką wybrać?

Nowoczesne rzeźby ogrodowe są naprawdę imponujące. Przy ich wyborze nie możesz jednak kierować się jedynie swoimi upodobaniami. Wszystkie elementy, które znajdują się w ogrodzie powinny bowiem tworzyć spójną całość. Co za tym idzie, również rzeźba musi zostać bardzo dokładnie dobrana. Jej forma, kolorystyka i faktura powinny nawiązywać do innych elementów małej architektury, domu i ogrodzenia. W ten sposób ogród będzie tworzył jednolitą przestrzeń, a Ty skutecznie podkreślisz urodę tego miejsca i nadasz mu charakteru.

Nawet w nowoczesnej aranżacji ogrodu znajdzie się miejsce na rzeźbę. Pamiętaj jednak o tym, że dekoracja ta ma z Tobą pozostać na długie lata. Z biegiem czasu styl ogrodu może ulec przemianom, dlatego warto wybrać coś mocno uniwersalnego. Takie są np. klasyczne rzeźby w nowoczesnym wydaniu – znajdziesz je np. w asortymencie naszego sklepu. Wielkość dekoracji dopasuj natomiast do powierzchni ogrodu. Mała figura zginie w dużej przestrzeni, natomiast duża rzeźba umiejscowiona w małym ogrodzie tylko niepotrzebnie go przytłoczy i zdominuje.

Gdzie ustawić rzeźbę ogrodową?

Rozmieszczenie elementów ogrodu decyduje o równowadze w kompozycji lub jej braku. Miejsce, w którym ustawisz rzeźbę, nie może być więc przypadkowe. Najlepiej podziel ogród na strefy, czyli tzw. wnętrza ogrodowe. To pozwoli Ci uporządkować przestrzeń i odpowiednio ją zaaranżować. Zastanów się nad tym, jak ma wyglądać Twój ogród. Wbrew pozorom masz naprawdę wiele możliwości.

Jeśli zdecydujesz się na jedną dużą, nowoczesną rzeźbę ogrodową, to powinna ona znaleźć się w centralnym punkcie. W ten sposób stanie się główną dekoracją i skupi na sobie całą uwagę. Małe figurki ulokuj natomiast w całym ogrodzie – w trawie, przy ścieżkach, obok fontanny czy oczka wodnego. Możesz też co jakiś czas je przestawiać i w ten sposób odświeżać kompozycję. Unikaj jednak zbyt dużego nagromadzenia rzeźb w jednym miejscu. Doskonale sprawdza się tutaj przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Najlepiej jest trzymać się zasady – jedna figura na jedno wnętrze. Nie będzie wówczas chaosu, a dekoracje nie będą konkurować między sobą o uwagę odbiorcy. Zwróć też uwagę na tło i otoczenie. Rzeźby od razu przyciągają wzrok, a odpowiednie osadzenie jeszcze bardziej je wyeksponuje. Ozdoby nie mogą konkurować o uwagę z natłokiem roślin. Powinieneś też zachować odpowiedni kontrast, aby rzeźba nie zlała się z ogrodem.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl