Nie wiesz, jak zagospodarować ogród? Sprawdź nasze wskazówki!

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zagospodarować swój ogród bez zatrudniania pracowników, mamy dobrą wiadomość! Nie potrzebujesz do tego ani architekta, ani ogrodnika! Niezależnie od wielkości Twojej działki, wszystko możesz zrobić samodzielnie, a jedyne czego potrzebujesz to trochę wolnego czasu oraz zapału do pracy. Jeśli chcesz poznać wskazówki, które znacznie ułatwią wykonanie tego zadania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Podpowiadamy w nim, na co zwrócić uwagę podczas projektowania i urządzania ogrodu.

Kiedy zacząć urządzać swój ogród?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najwcześniej! Jeżeli dysponujesz odpowiednimi funduszami, warto rozpocząć pracę już podczas budowy domu. W ten sposób możesz od razu zadbać o wykonanie wszystkich potrzebnych instalacji w Twoim ogrodzie, umożliwiających montaż np. systemu rozprowadzania wody czy oświetlenia tarasu.

Gdy jednak Twój dom już stoi, dobrym momentem na planowanie ogrodu jest zima. Wówczas wraz z nadejściem wiosny możesz od razu przystąpić do pracy — pierwsze ciepłe miesiące sprzyjają pracom ziemnym.

Jak zagospodarować ogród? Dobry plan to podstawa!

Jeżeli chcesz mieć piękny i dobrze zaprojektowany ogród, urządzanie go rozpocznij od wykonania planu. Powinien obejmować on zagospodarowanie terenu, a także kolejność realizowania poszczególnych czynności. Tylko w ten sposób unikniesz błędów, a cała praca przebiegnie w sposób szybki i sprawny.

Weź pod uwagę potrzeby wszystkich użytkowników

Punktem wyjścia do rozplanowania Twojego idealnego ogrodu powinny być oczekiwania i potrzeby wszystkich jego użytkowników. Wraz z domownikami przeanalizujcie więc, do czego ma służyć ogród. Czy Waszym celem jest stworzenie zacisznej przestrzeni, w której można wypocząć i zrelaksować się, czy też przewidujecie częste spotkania w szerszym gronie? Czy potrzebne jest wydzielenie części przeznaczonej dla najmłodszych? Udzielenie odpowiedzi na te podstawowe pytania może być kluczowe w dalszej aranżacji ogrodu.

Zdecyduj się na konkretny styl

Kiedy już wiesz, jakie są potrzeby wszystkich przyszłych użytkowników ogrodu, możesz przejść do kolejnego etapu. Pora wybrać konkretną aranżację przydomowej przestrzeni. Wybrać możesz ogród w stylu:

- japońskim,

- francuskim,

- wiejskim,

- angielskim,

- romantycznym,

- rustykalnym,

- nowoczesnym,

- eleganckim,

- skandynawskim,

- śródziemnomorskim,

- naturalnym.

Tutaj warto kierować się nie tylko wyglądem danego ogrodu, lecz także możliwościami. Zwróć uwagę na ukształtowanie działki oraz na jej wymiary. Ważny jest także styl Twojego domu – dobrze, gdyby tworzył spójną kompozycję z ogrodem.

Jakie są etapy aranżacji ogrodu?

Jeśli nie wiesz, jak zagospodarować swój ogród krok po kroku, postępuj zgodnie z proponowaną przez nas kolejnością.

Prace ziemne i odwodnienie gruntu

Rzadko kiedy ukształtowanie terenu działki nadaje się do aranżacji ogrodu. Dlatego też musisz uformować go tak, aby woda deszczowa nie gromadziła się w przypadkowych miejscach, lecz spływała w określonym kierunku. Niekiedy potrzebne jest użyźnienie tych fragmentów ziemi, w których planujesz nasadzenia.

Przygotuj instalacje ogrodowe

Na tym etapie konieczne jest wykonanie uzbrojenia terenu wokół domu w niezbędne media. W tym celu około pół metra pod ziemią prowadzi się zabezpieczone kable, które zasilają lampy zewnętrzne czy też gniazdka elektryczne potrzebne do podłączenia niektórych sprzętów i urządzeń.

Utwardzanie nawierzchni i budowa architektury

Jeżeli chcesz, aby Twój ogród był jak najbardziej funkcjonalny, powinien on posiadać kilka utwardzonych powierzchni. Mowa tu o takich elementach jak podjazd, rabaty, altana czy ścieżki prowadzące do domu. Nawierzchnie te powinny być trwałe, solidne i stabilne. Ważne jest też to, aby były antypoślizgowe. Popularne rozwiązania to kostka brukowa, deski kompozytowe oraz kamienne płyty.

Czas na sadzenie roślin w ogrodzie

Zanim przystąpisz do sadzenia określonych roślin, upewnij się, że te wybrane przez Ciebie, nadają się do Twojego ogrodu. Warto zatem zdecydować się na takie gatunki, którym możesz zapewnić odpowiednie nasłonecznienie. Dobrym wyborem będą także rośliny całoroczne i te, które nie wymagają czasochłonnej, codziennej pielęgnacji. Sprawdzą się też krzewy charakteryzujące się sporą wytrzymałością. Przy doborze roślin pamiętaj o tym, że nadmiar kolorów może wprowadzić niepotrzebny chaos i nieporządek. Lepiej więc stworzyć ciekawą kompozycję składającą się z 2-3 przewodnich barw.

Podziel ogród na strefy

W tym etapie podziel swoją przydomową przestrzeń na strefy. Wydziel zatem miejsce przeznaczone do odpoczynku, grillowania, wyznacz także część na zabawy dla najmłodszych. Jasny podział sprawi, że wybór mebli, sprzętów i dodatków będzie znacznie łatwiejszy. W strefie rekreacyjnej nie może zabraknąć foteli, stołów i krzeseł. Warto umieścić tu doniczki z ozdobnymi kwiatami – doskonale sprawdzą się betonowe donice dostępne w ofercie naszego sklepu. Dzięki nim w prosty sposób wprowadzisz do swojego ogrodu odrobinę niepowtarzalnego klimatu! Pamiętaj także o pozostałych dodatkach, takich jak lampiony, kolorowe poduszki oraz dekoracyjne lampy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl