Menu
Szukaj
Koszyk

Ławka miejska z oparciem - czy to dobry pomysł?

Ławka miejska z oparciem to bardzo ważny element krajobrazu każdego miasta. Dobrze skonstruowana przynosi sporo korzyści osobom, które ją użytkują. Poza tym wpływa pozytywnie na odbiór otoczenia, w którym się znajduje. Co warto wiedzieć na temat miejskich ławek z oparciem? Jakie są ich największe zalety? 

  • dodano: 19-09-2022

Ławka miejska z oparciem to bardzo ważny element krajobrazu każdego miasta. Dobrze skonstruowana przynosi sporo korzyści osobom, które ją użytkują. Poza tym wpływa pozytywnie na odbiór otoczenia, w którym się znajduje. Co warto wiedzieć na temat miejskich ławek z oparciem? Jakie są ich największe zalety? 

Wygodna i praktyczna ławka miejska z oparciem

Życie w wielkim mieście pędzi bardzo szybko. Jednak każdy z nas potrzebuje czasem chwili wytchnienia, relaksu. Ławka miejska z oparciem pozwala nieco odpocząć nogom. Znajdować się może zarówno przy ulicy np. na chodniku, jak i w parku czy na skwerze. Nowoczesne ławki miejskie są naprawdę wygodne. Często posiadają wyprofilowane oparcia, które pozwalają w pełni się zrelaksować i zapomnieć o trudach codzienności. Z ławek często chętnie korzystają osoby starsze oraz mamy z małymi dziećmi. 

Wytrzymałe i niezawodne ławki miejskie z oparciami

Nie da się ukryć, że ławka miejska z oparciem to jeden z najmniejszych, ale i najważniejszych elementów architektury miejskiej. W razie potrzeby można ją zdemontować i przenieść w inne, lepsze miejsce. Ławki miejskie są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie szkodzą im trudne warunki pogodowe. Nowoczesne konstrukcje są naprawdę trudne do zniszczenia, a jeśli już się to zdarzy, to można je szybko naprawić, zrekonstruować. 

Miejskie ławki z oparciem - gdzie je można spotkać?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że miejskie ławki w bezpośredni sposób wpływają na przestrzeń miejską. Często siadają na nich osoby, które chcą się wyciszyć czy rozkoszować urokiem otaczającej przyrody. Ławki są niekiedy miejscami randek i innych spotkań towarzyskich. Mają one zresztą coraz więcej do zaoferowania również pod względem designu. Niektóre ławki miejskie z oparciem są bardzo stylowe. Dlatego wpływają na wystrój swojego otoczenia, a niekiedy są elementem większych założeń urbanistycznych. Jeśli są zadbane, świadczą o klasie danego miasta. 

Jakie ławki miejskie cieszą się największą popularnością?

Wybór ławek parkowych i miejskich na rynku jest całkiem szeroki. Są one produkowane z wielu różnych materiałów i często mają bardzo ciekawe formy. Do wyboru są ławki drewniane, żeliwne, betonowe czy stalowe. Interesującą propozycją są modele wykonane z dwóch różnych materiałów np. stali i drewna. 

Ławki różnić się mogą kształtem. Warto przy wyborze mieć na uwadze ich zastosowanie. Na ogół ławki z oparciem są lepszym rozwiązaniem niż te bez oparcia. W eleganckich miejscach królują modele z ozdobnymi wykończeniami. Dekoracyjne elementy żeliwne zawsze zwracają na siebie uwagę. Nietypowe ławki miejskie zazwyczaj spotkać można w parkach czy skwerach, ale i tak zazwyczaj stawia się w tym przypadku na prostotę. 

Jakiej wielkości powinna być miejska ławka z oparciem?

Od wielkości ławki w dużej mierze zależy wygoda jej użytkowania. Ile powinna mierzyć cała ławka miejska z oparciem? Standardowe modele mają zazwyczaj od 150 do 180 cm długości. Są one bardzo uniwersalne i mieszczą 3-4 osoby. Wysokość ławek bywa dość mocno zróżnicowana. Klasyczne modele z oparciem mają 90 cm wysokości. 

Oczywiście inna wysokość ławki sprawdza się w przypadku osób dorosłych, a inna jest odpowiednia dla dzieci. Dlatego spore znaczenie ma to, kto będzie z niej korzystać na co dzień. Wysokość siedziska jest mierzona od ziemi i wynosi minimum 40 cm. Warto też przy okazji zwrócić uwagę na głębokość siedziska, wysokość oparcia czy szerokość desek. Także i te wymiary wpływają na poczucie komfortu. 

Ławki miejskie z oparciem nie tylko do parków

Ławki miejskie nie są wykorzystywane jedynie w parkach. Tak naprawdę doskonale sprawdzają się one także w innych przestrzeniach publicznych np. przed domami kultury, na szkolnych boiskach, przed obiektami sportowymi itd. Czasem spotkać się z nimi można nawet w ogrodach prywatnych. Są bowiem wygodne, praktyczne i funkcjonalne zarazem.