Fontanny ogrodowe wciąż kojarzą się z luksusem i pewnego rodzaju przepychem. Tymczasem dzisiaj na postawienie w ogrodzie takiej ozdoby pozwolić sobie może w zasadzie każdy. Fontanny ogrodowe bywają duże i małe, różnią się kształtem i zasadą działania. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jaka powinna być zatem fontanna do ogrodu?
Jaka fontanna do ogrodu sprawdzi się najlepiej?
Wiele osób marzy o ogrodzie z fontanną, jednak wcześniej warto pomyśleć o zbiorniku wodnym. Już w przypadku niewielkich oczek wodnych można się pokusić o montaż fontanny ogrodowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wielkość i głębokość zbiornika. To od tego zależy rodzaj pompy będącej kluczowym elementem fontanny. Przy małych oczkach stosuje się pompy zanurzeniowe, a w większych pływające. Fontanny ogrodowe różnią się też rodzajem zamontowanych dysz. Dysza jest wylotem, z którego wydobywa się woda. Jej strumień może mieć różny kształt.
Okazuje się jednak, że fontanny ogrodowe nie są zarezerwowane jedynie dla tych osób, które mają w ogrodzie zbiornik wodny. Są bowiem także fontanny wolnostojące. Działają podobnie jak zwykłe fontanny. Mają jednak własne zbiorniki, do których trzeba nalać wodę. Krąży ona w tym przypadku w obiegu zamkniętym.
Z jakiego materiału powinna być wykonana fontanna do ogrodu?
Nie da się ukryć, że fontanny z kamienia są efektowne i ponadczasowe. Kamień jest materiałem trwałym i pasującym do każdego rodzaju aranżacji. Nie należy jednak do materiałów tanich. Fontanny kamienne wymagają poza tym starannej pielęgnacji. Tylko wtedy prezentują się przez długi czas doskonale. W ich przypadku uważać trzeba przede wszystkim na kwasy, które mogą je odbarwiać.
W sklepach czasem spotkać się też można z fontannami kompozytowymi. Są one dość eleganckie i ciekawe pod względem designu. Podstawić je można nie tylko w ogrodzie, ale i na tarasie czy balkonie. Są stosunkowo lekkie i tańsze od fontann z kamienia. Nie sprawiają problemów w zakresie utrzymania w czystości. Mogą imitować fontanny z kamienia, ale w praktyce bywają różnokolorowe.
Jak dopasować fontannę do ogrodu?
Jaka powinna być idealna fontanna do ogrodu? Na pewno musi do niego pasować stylistycznie. Przed laty fontanny kojarzyły się ze wzornictwem antycznym. Dzisiaj nie jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku.
W nowoczesnych ogrodach pojawiają się często fontanny o prostych kształtach. Wykonywane są z metalu lub kamieni naturalnych. Produkty wykonane z kompozytu i wyposażone w obieg zamknięty wykorzystać można nawet na balkonie.
Jednak wciąż królują fontanny stylizowane, a więc nawiązujące do stylistyki antycznej i klasycznej. To różnego rodzaju figury, dzbany, aniołki itd. Pasują one do ogrodów angielskich, francuskich, romantycznych i eleganckich. Zazwyczaj ustawia się je w samym centrum ogrodu. Prowadzić do nich mogą wytyczone symetrycznie aleje.
Czy fontanna w ogrodzie to na pewno dobry pomysł?
Fontanny ogrodowe to ponadczasowy element małej architektury. Ustawione wśród kwiatów, krzewów i drzew dopełniają całą aranżację i dodają ogrodowi charakteru. Do wyboru są fontanny o zróżnicowanej wielkości, kształcie czy kolorystyce. Dlatego bez problemu można je dopasować do każdej posesji, nie martwiąc się o zaburzenie proporcji ogrodu itd.
Jednak fontanny w ogrodzie nie pełnią jedynie funkcji dekoracyjnej. Te niepozorne elementy poprawiają także ogólny mikroklimat i regulują wilgotność powietrza. Sprawiają, że rośliny mają lepsze warunki do wzrostu. Dodatkowo w upalne dni fontanny przynoszą przyjemną ochłodę. Z tego powodu w ich pobliżu warto umieścić strefę relaksacyjną. Szum wody przy okazji koi zmysły i sprzyja relaksowi.
Fontanna może wabić niektóre owady i ptaki. Do prawdziwa gratka dla osób, które lubią obserwować przyrodę z bliska. Jeśli fontanna połączona jest z oczkiem wodnym sprawia, że nie rozwijają się w nim glony. Woda znajduje się bowiem w ciągłym ruchu.