Jaka donica do palmy sprawdzi się najlepiej?

Uprawa roślin egzotycznych nie należy do najłatwiejszych. Trzeba bowiem im stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju. Z drugiej strony, gdy się o nie dobrze zadba, prezentują się niezwykle efektownie. Wprowadzają do wnętrza relaksujący, przyjemny klimat. Jednymi z najpopularniejszych roślin egzotycznych są niewątpliwie palmy. Jaka donica jest odpowiednia do uprawy palmy? O tym dowiesz się z naszego artykułu. 

Dlaczego donica w przypadku palmy ma duże znaczenie?

Roślinom egzotycznym, w tym palmom należy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Duże znaczenie ma w tym przypadku donica. Jeśli będzie źle dobrana, roślina niestety może zacząć obumierać. Tymczasem wciąż wiele osób podczas wyboru donicy kieruje się przede wszystkim jej formą i kolorystyką. To jednak nie jest najważniejsze. Kluczem do sukcesu jest wybór donicy odpowiednio do rośliny. Okazuje się bowiem, że nie w każdym pojemniku palma będzie dobrze rosnąć. 

Gatunek palmy - od niego wiele zależy

Nie wszyscy wiedzą o tym, że jest wiele rodzajów roślin palmowych. Co więcej, każdy z nich może mieć nieco inne wymagania. Dlatego trzeba wiedzieć, z jaką palmą ma się do czynienia. Wtedy można zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. 

Niektóre gatunki palm lubią ciasne doniczki, a inne wręcz przeciwnie. Podobnie jest z miejscem, w którym należy ustawić donicę. Niektórym zależy tylko na tym, aby palma ładnie się prezentowała. To podstawowy błąd, bo nie każda roślina będzie dobrze rosnąć np. w pełnym słońcu. 

Przesadzanie palmy - kiedy się za to zabrać?

Jaka donica do palmy jest zatem dobrym wyborem? Kiedy należy przesadzać tę roślinę? W zasadzie można robić to przez cały rok. Najlepiej zabrać się za to zaraz po zakupie rośliny. W przeciwnym razie szybko może stracić dobrą kondycję. 

Okazuje się, że kupowane w sklepach palmy często sadzone są w glebie torfowej. Jest ona uboga w składniki odżywcze i lekka, co utrudnia jej odpowiednie nawodnienie. Woda przez taką ziemię szybko przelatuje. To powodować może wysuszenie końcówek liści. Zresztą zazwyczaj donica jest i tak za mała. Trzeba więc wymienić ja na większą.

Jaka donica do palmy?

Jaka donica jest idealna do palmy? Na pewno nie należy się w tym przypadku kierować jedynie jej wyglądem. Są bowiem o wiele ważniejsze aspekty. 

Palmy to rośliny z mocno rosnącym korzeniem skierowanym pionowo w dół. Sięga on bardzo głęboko. Dlatego do uprawy palmy najlepiej nadaje się donica wysoka i wąska. Standardowe pojemniki nie sprawdzą się tutaj zbyt dobrze, bo są zwykle dość płytkie. Kiepskim pomysłem jest zakup donicy okrągłej. 

Poza tym donica do palmy na dnie powinna mieć otwór. Woda musi mieć bowiem możliwość swobodnego odpływu na zewnątrz. Nie może zalegać w środku, bo to powodować może gnicie korzeni. Taki stan zwiększa oczywiście ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z donicy bez otworu. To dobry wybór, ale potraktować ją należy raczej jako osłonkę. Wewnątrz trzeba natomiast i tak umieścić wkład pozwalający na odpływ wody. Dobrym rozwiązaniem jest także keramzyt, który skutecznie odfiltrowuje nadmiar cieczy. Im pojemnik jest mniejszy, tym roślinę trzeba częściej podlewać - niewielkimi ilościami wody. 

Jaka donica do palmy jest najlepsza? Jeśli mowa o materiale wykonania, to nie jest on najważniejszy. W zasadzie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Osoby, które mają skłonność do przelewania roślin, uważać jednak muszą na pojemniki plastikowe czy szkliwione ceramiką. Takie donice mają skłonność do zatrzymywania w glebie wilgoci. Strzałem w dziesiątkę są oczywiście donice betonowe. To pojemniki porowate, które odprowadzają wodę także przez ścianki. Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym.

Zatem jaka donica do palmy będzie najlepszym wyborem? Najlepiej zainwestować w wysoką i wąską donicę betonową. Zapewni ona idealne warunki do rozwoju tej egzotycznej rośliny. Jednocześnie może się prezentować naprawdę efektownie.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl