Jaka donica do kanny? Jak należy uprawiać tę wyjątkową roślinę?

Kanna, a więc paciorecznik to dość popularna w Polsce roślina ozdobna. Ma intensywnie wybarwione kwiaty i stanowić może ozdobę każdego ogrodu. Z uwagi na swoje charakterystyczne ubarwienie i pokrój prezentuje się nieco egzotycznie. Jak należy ją pielęgnować? Jaka donica nadaje się do kanny?

Kanna - krótka charakterystyka rośliny

Roślina ta jest znana od dwoma nazwami. Kanna to określenie pochodzące z łaciny. Paciorecznik z kolei ma związek z wyglądem jej nasion, bo przypominają one paciorki różańca. Są bardzo twarde i dlatego dawniej wykorzystywane je nawet jako naboje do broni. Dzisiaj kanna jest popularną rośliną ozdobną. 

Paciorecznik uważny jest za roślinę doniczkową, która osiągać może do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Wytwarza efektowne, oryginalne kwiaty. Mają one asymetryczną budowę i są na ogół intensywnie wybarwione - bywają różowe, żółte, czerwone czy pomarańczowe. Sporą popularnością cieszą się także odmiany dwubarwne. 

Kanna kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków. Roślina ta wywodzi się z Afryki i Ameryki Południowej. Dlatego w polskich warunkach klimatycznych jej uprawa wcale nie jest łatwa. 

Jaka donica do kanny? Dlaczego jej kłącza sadzi się w ten sposób?

Pacioreczniki są roślinami ciepłolubnymi i wrażliwymi na niską temperaturę. Nie da się ich uprawiać w ogrodzie przez cały rok. Kanny nie zimują w gruncie. Z drugiej strony do prawidłowego rozwoju i kwitnienia wymagają minimum półrocznego okresu wegetacji. Najlepiej gdy jego długość wynosi od 8 do 10 miesięcy. Dlatego uprawę paciorecznika dobrze jest rozpocząć wiosną np. w marcu. Trzeba wtedy sięgnąć po odpowiednią donicę. 

Jaka donica do kanny sprawdzi się najlepiej? Musi być ona odpowiednio duża i wypełniona w ⅔ kwiatową, żyzną ziemią. Na takim podłożu układa się kłącze paciorecznika pączkami do góry i przykrywa ziemią. Tak przygotowana donica powinna trafić do pomieszczenia, w którym jest około 18 stopni Celsjusza. Trzeba ją regularnie, ale jednocześnie oszczędnie podlewać. Roślinę w doniczce wynieść można na zewnątrz w połowie maja. Zdecydować się też można na jej przesadzenie do gruntu. Powinna zakwitnąć w lipcu. Jesienią kłącza trzeba wtedy wykopać, oczyścić z części nadziemnych, włożyć do kartonowego pudła i przykryć suchym torfem. Tak zabezpieczone powinny zimować w temperaturze 5-8 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja kanny w doniczce - o czym trzeba pamiętać?

Kanna posadzona w doniczce wymaga sporej ilości wody. Trzeba ją podlewać co 2-3 dni. Nie należy jednak przesadzać, gdyż w mokrym podłożu paciorecznik może zapaść na choroby grzybowe. Warto postawić na donice, które pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wody po podlaniu. Ewentualnie można zdecydować się na uzupełnienie gleby w żwir. Dzięki temu zyska ona bardziej przepuszczalną strukturę. Kanna wystawiona na słońce może szybko przesychać. W upalne dni trzeba ją podlewać nawet codziennie. Paciorecznik w donicy np. na tarasie wymaga poza tym nawożenia. Wystarczy w tym przypadku klasyczny humus przeznaczony do doniczkowych kwiatów kwitnących, który rozprowadzany jest w wodzie. Można stosować go przy okazji podlewania 1 lub 2 razy na miesiąc. Kanna wymaga nawożenia nie w okresie kwitnienia, ale podczas nabierania zielonej masy. Im nawozu jest więcej, tym ładniejsze i większe ma liście. 

Jakie warunki trzeba zapewnić kannie do prawidłowego rozwoju?

Paciorecznik bywa dość kapryśny względem podłoża. Lubi gleby żyzne. W okresie kwitnienia wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podłoże musi być więc bogate w próchnicę. Warto więc stosować w tym przypadku obornik lub kompost naturalny. Kanna preferuje gleby przepuszczalne. Szkodzi jej nadmiar wody. Poziom pH gleby powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Roślina ta ładnie rośnie w miejscach nasłonecznionych, ale wtedy wymaga oczywiście bardziej intensywnego i regularnego podlewania. 

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl