Jak zagospodarować teren wokół tarasu? Poznaj praktyczne wskazówki

Taras zazwyczaj znajduje się obok domu lub w ogrodzie. W okresie letnim pełni w pewnym rodzaju funkcję tarasu. Warto więc w odpowiedni sposób go zaaranżować. Nie można jednak zapominać również o najbliższym otoczeniu tarasu. Kluczem do sukcesu jest zachowanie spójności stylistycznej. Zatem jak dobrze zagospodarować teren wokół tarasu?

Od czego zacząć projektowanie swojego ogrodu?

Jak zagospodarować teren wokół tarasu? Na samym początku warto zadać sobie kilka prostych pytań, które pomogą w obraniu odpowiedniego kierunku działania. 

Jaką funkcję pełnić ma ogród? Większe przestrzenie często pełnią wiele funkcji jednocześnie, ale i tak jedne są bardziej istotne od drugich. Może będzie to miejsce do regularnych spotkań ze znajomymi i grillowania? A może posłuży do beztroskiej zabawy z dziećmi? Są też osoby, które skupiają się jedynie na roślinach. Chcą, aby ich ogród prezentował się naprawdę okazale. 

Czy ogród ma służyć jedynie do relaksu? To drugie pytanie, które warto sobie zadać. Czasem dobrym rozwiązaniem jest stworzenie w ogrodzie mini ogródka czy sadu. To jednak wymaga już większego zaangażowania, aby móc liczyć na udane zbiory. 

Jak mądrze zagospodarować teren wokół tarasu?

Najprostszym rozwiązaniem jest chyba posadzenie wokół tarasu roślin. Tutaj spore znaczenie ma styl, w którym urządzony jest sam taras. Jeśli nawiązuje do stylistyki skandynawskiej, w jego najbliższej okolicy posadzić można lawendę wąskolistną czy róże. Z kolei do stylistyki minimalistycznej, skandynawskiej pasować będą zielony trawnik, ozdobna trawa, iglaki czy wrzosy. 

Jeśli taras nie nawiązuje do żadnego konkretnego stylu, postawić można na uroczą pergolę z pnączami. W ten sposób można wykonać zieloną ochronę przed słońcem. Zawsze sprawdzają się też skalniaki czy efektowne rośliny szczepione na pniu. Podobnie jest z roślinnością płożącą czy niskimi krzewami. Cyprys, biały świerk, jodła balsamiczna, żywotnik czy sosna czarna dobrze prezentują się przez cały rok. Trzeba jedynie zadbać o ich regularne przycinanie.

Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda roślina będzie rosnąć na każdym terenie i w każdych warunkach. Trzeba więc uwzględnić rodzaj gleby na działce czy poziom wód gruntowych. Nieprzemyślane zakupy mogą skończyć się stratą pieniędzy i chaosem w ogrodzie.

Woda w ogrodzie to dobry pomysł

Jak zagospodarować teren wokół tarasu, aby stworzyć warunki idealne do wypoczynku? Warto sięgnąć po wodę. Co to znaczy?

Chyba każdy przyzna, że delikatny szum płynącej wody działa na człowieka niezwykle kojąco, relaksująco. W nieco większym ogrodzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę mogę być więc oczko wodne. Warto podkreślić je kilkoma punktami świetlnymi w formie prostych lamp lub nowoczesnych reflektorów. Innym ciekawym rozwiązaniem może być nieduża fontanna. Wcale nie jest to propozycja skierowana jedynie do właścicieli dużych działek. Taki element wcale nie potrzebuje zbyt wiele przestrzeni, a prezentuje się bardzo efektownie.

Co jeszcze może znaleźć się w sąsiedztwie tarasu?

Co jeszcze należy umieścić w ogrodzie w sąsiedztwie tarasu? Każdy ma swoje osobiste preferencje w tym zakresie. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem jest po prostu okazała roślinność. Inni z kolei ogród traktują bardziej użytkowo. Wtedy warto np. rozważyć montaż grilla ogrodowego. Trzeba jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację. Nie może on znajdować się zbyt blisko drewnianej altany. To może bowiem skończyć się bardzo źle.

Poza tym trzeba pamiętać o innych elementach tzw. małej architektury ogrodowej. Niektórzy nie wyobrażają sobie stylowego ogrodu bez rzeźb, a inni preferują kwiaty i krzewy ustawione w oryginalnych donicach. Najważniejsze jest to, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość. Nie powinny wyróżniać się zbyt mocno na tle samego budynku. Stylistyczny miszmasz w praktyce rzadko kiedy się sprawdza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl