Jak zagospodarować działkę wokół domu? Praktyczne wskazówki

Budowa domu to bardzo pracochłonne zadanie. Gdy budynek jest już w pełni gotowy, pozostaje jeszcze odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół niego. Jak zagospodarować działkę, aby całość była spójna i prezentowała się naprawdę estetycznie? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek.

Jak zagospodarować działkę wokół domu? O czym trzeba pamiętać?

Zatem jak zagospodarować działkę wokół domu? Kluczem do sukcesu jest przygotowanie odpowiedniego planu. Wtedy można stworzyć przyjemny zakątek do spędzania swojego wolnego czasu. Nie ma sensu spontaniczne sadzenie drzew i krzewów czy zakup pierwszych lepszych mebli.

Na starcie warto przygotować plan zagospodarowania działki wokół domu. Na nim trzeba nanieść wszystkie instalacje, budynki i innego typu konstrukcje. Potem należy pomyśleć, co jeszcze powinno znaleźć się w ogrodzie. Pozwoli to określić potrzebny budżet. Podstawą jest także sprecyzowanie funkcji, jaką finalnie pełnić ma ogród. Może być to rabata kwiatowa, działka rekreacyjna, miejsce na posadzenie warzyw itd. Oczywiście działka może pełnić wszystkie te funkcje jednocześnie – gdy jest odpowiednio duża. Wówczas należy wydzielić na niej poszczególne strefy.

Co musi znaleźć się w ogrodzie, aby był naprawdę funkcjonalny?

Jak należy zagospodarować działkę wokół domu? Kluczową kwestią jest zakup elementów małej architektury ogrodowej i ich odpowiednie rozmieszczenie. O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Kosze na śmieci w ogrodzie – gdzie je umieścić?

Podstawą są na pewno kosze na śmieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą się one znajdować minimum 10 metrów od okien mieszkań i co najmniej 3 metry od granicy kolejnej działki. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne. Nikt nie chce, aby nieprzyjemny zapach dostawał się do jego domu. Przy okazji należy umożliwić bezproblemowy dostęp do koszy pracownikom firm zajmujących się wywozem śmieci. Zazwyczaj pojemniki są więc umieszczane przy drodze. 

Niektóre osoby decydują się na wydzielenie specjalnego miejsca na kosze na odpady. Mowa tutaj o tzw. boksie. Można go oddzielić od furtki prowadzącej do ogrodu. Płot przy bramie jest też dobrym miejscem na umieszczenie skrzynki pocztowej.

Jak zorganizować na działce strefę wypoczynku?

Posiadacze większych ogrodów mają spore pole do popisu. Zazwyczaj chcą zorganizować na działce miejsce do biesiadowania lub grillowania ze znajomymi i rodziną. Jak się za to zabrać?

Grill nie może znajdować się zbyt daleko od domu. Kursowanie między tymi dwoma obiektami bywa dość wyczerpujące i denerwujące. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze dym i zapachy, które powstają w czasie grillowania. Nie powinny one dostawać się do budynku. Z tego powodu grille często umieszczane są np. za różnego rodzaju przesłonami.

Samo miejsce spożywania posiłków także musi znajdować się dość niedaleko grilla. Najlepiej zachować też pewną odległość od działki sąsiada, aby nie zakłócać jego spokoju w czasie imprez.

Wiata i garaż na działce otaczającej dom

Nie każdy projekt budowlany uwzględnia od razu garaż. Wtedy pozostaje budowa garażu wolnostojącego lub wiaty. Dojazd do nich powinien być prosty i krótki. Z tego powodu zazwyczaj znajdują się z przodu działki. W praktyce warto w tym przypadku zapoznać się z aktualnymi przepisami.

Większe elementy nie powinny być budowane zaraz przed oknami domu. Okazałe wiaty czy rośliny sprawią, że harmonia działki zostanie zachwiana. Jest to zresztą rozwiązanie niezbyt praktyczne. Takie obiekty zacieniają wnętrze i ograniczają widoczność z okien.

Jak nie popełnić błędu podczas aranżowania działki przed domem?

O każdy ogród trzeba w odpowiedni sposób dbać. Dotyczy to zarówno roślinności, jak i mebli ogrodowych czy elementów małej architektury. Szczególnej uwagi wymaga zieleń przed domem. W sezonie trawnik należy regularnie kosić, podlewać i nawozić. Także drzewka i krzewy owocowe wymagają pielęgnacji. Meble i sprzęt z kolei trzeba chronić przed szkodliwym działaniem opadów deszczu czy śniegu.

Masz już pomysł na to, jak zagospodarować działkę wokół domu? Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik dostarczył Ci inspiracji i praktycznych wskazówek. Jeżeli planujesz uwzględnić na ogrodzie funkcjonalne elementy małej architektury, serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego e-sklepu!

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl