Przestrzeń przed blokiem często jest mało ciekawa i monotonna. Dlatego wielu mieszkańców bierze sprawy we własne ręce, zakładając niewielki ogródek. Jak wygląda to ze strony prawnej? Jak ozdobić ogród przed blokiem, aby prezentował się on estetycznie?
Co na temat ogródków przed blokiem mówi prawo?
Warto się na samym początku zastanowić, do kogo należy dany grunt. Jeśli nie jest to określone w umowie zawieranej przy kupnie mieszkania, założyć należy, że jest to własność spółdzielni mieszkaniowej, która zarządza osiedlem. Tym samym teren wokół bloku pozostaje do dyspozycji każdego mieszkańca. W obowiązującej ustawie o własności lokali nie ma bowiem żadnych regulacji na ten temat.
Dlatego też warto zajrzeć do regulaminu danej spółdzielni mieszkaniowej. Czasem jest on zmieniony tak, aby określić warunki korzystania z terenów przylegających do bloku. Mieszkańcy na jego podstawie mogą lub nie mogą samodzielnie aranżować ogródków.
Tym samym do użytkowania terenu przed blokiem ma każdy jego mieszkaniec. Jeśli w umowie lub regulaminie nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, można zacząć myśleć o aranżacji ogrodu. Oczywiście wcześniej dobrze jest skontaktować się ze spółdzielnią i spytać o zdanie pozostałych mieszkańców. Nie można ograniczać nikomu dostępu do ogródka. Z tego powodu wszelkiego rodzaju płoty i ogrodzenia nie są w tym przypadku mile widziane.
Jak ozdobić ogród przed blokiem? Na jakie rośliny postawić?
Jak zatem ozdobić ogród przed blokiem? Na pewno sprawdzą się rośliny ozdobne np. krzewy czy kwiaty wieloletnie. Niewielka przestrzeń nie sprzyja bowiem uprawie owoców i warzyw. Zresztą ich uprawa na terenie ogólnodostępnym wiąże się z ryzykiem kradzieży. Lepiej więc ograniczyć się do ogródka typowo ozdobnego.
Warto zdecydować się na roślinność, która dobrze czuje się w płytkiej ziemi. Często bowiem ogródki przed blokami znajdują się nad garażami podziemnymi czy w pobliżu różnego rodzaju instalacji. Sadzenia drzew trzeba raczej unikać. Jest to bowiem nielegalne, a korzenie drzew mogą nawet spowodować zniszczenie fundamentów.
Co jeszcze sprawdzi się w ogródku przed blokiem?
Jak ozdobić ogród przed blokiem? Jeśli w planach jest postawienie ławek czy grilli, konieczne jest najpierw skontaktowanie się ze spółdzielnią mieszkaniową. Niestety na wielu osiedlach takie konstrukcje są niedozwolone. Na szczęście są od tej reguły wyjątki.
W ogródkach przed blokami nie można stawiać ogrodzeń. Dlatego rośliny trzeba zabezpieczyć np. przed psami. Do tego celu wykorzystać można drewniany płotek lub niski żywopłot. Nie należy jednak ograniczać dostępu do wspólnej przestrzeni innym członkom społeczności. Warto zresztą zapytać ich o zdanie na temat całej aranżacji. Może ktoś ma jakieś ciekawe pomysły? Na osiedlu mogą też mieszkać alergicy, którzy są uczuleni na pyłki określonych roślin.
Dlaczego warto zdecydować się na ogródek przed blokiem?
Obecnie coraz częściej spółdzielnie mieszkaniowe wspierają inicjatywy mieszkańców. Dlatego przestrzeń wielu osiedli staje się bardziej kolorowa, atrakcyjna i przyjazna. Zamiast śmieci pojawiają się kwiaty, a właściciele zaczynają sprzątać po swoich zwierzakach. Wszyscy troszczą się bowiem o wspólnie stworzone miejsce. Czasem organizowane są nawet konkursy na najładniejsze ogródki przy blokach. Okazuje się zresztą, że ciekawych aranżacji zdecydowanie nie brakuje.
Zatem jak ozdobić ogród przed blokiem? Kluczem jest zawsze wybór odpowiedniej roślinności. Dobrze sprawdzają się kolorowe kwiaty wieloletnie i krzewy ozdobne. Warto postawić na takie, które są łatwe w uprawie i nie mają zbyt dużych wymagań. Co natomiast z elementami architektury ogrodowej? W tym przypadku należy skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową. Drewniane lub metalowe ławki mogą być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Na wielu osiedlach nie ma bowiem miejsc, w których można usiąść i się zrelaksować. Jednak nie każdy zarządca na takie rozwiązanie się niestety zgadza.