Fontanny parkowe w ogrodzie - dlaczego warto je mieć?

Tworząc ciekawą, niepowtarzalna przestrzeń wokół swojego domu, zyskujesz miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Zadbany, piękny ogród może stać się ulubionym miejscem relaksu dla Ciebie i twoich gości. Jednym z elementów, które mogą nadać przestrzeni wyjątkowego charakteru, są fontanny parkowe. Czym są i kiedy warto się na nie zdecydować?

Fontanny parkowe - doskonała dekoracja przestrzeni zielonej

Fontanny parkowe to niezwykła ozdoba ogrodowa, którą można spotkać zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach. To element architektoniczny, który pełni rolę ozdobną choć ma także walory praktyczne. Bez względu na to, czy chcesz urządzić ogród w stylu rustykalnym, nowoczesnym, czy klasycznym, fontanna parkowa to doskonałe dopełnienie aranżacji. Szum wody wypływającej z fontanny uspokaja i tworzy atmosferę relaksu. Taki zbiornik wodny to wabik dla wielu pożytecznych gości, takich jak owady zapylające, czy ptaki będące pogromcami much i komarów. Czy fontanna w ogrodzie to dobry wybór? Bez wątpienia tak.

Fontanny parkowe - ulga w upalne dni

Lato w Polsce potrafi dać się we znaki. Gdy z nieba leje się żar, fontanny parkowe mogą przynieść chwilę ukojenia. Woda znajdująca się w zbiornikach w postaci fontann, oczek wodnych, stawów, czy strumyków absorbuje ciepło z powietrza, dlatego będąc w ich pobliżu, będziesz odczuwać przyjemny chłód. Chociaż fontanna nie będzie w stanie znacząco obniżyć temperatury na zewnątrz, to bez wątpienia dzięki niej pobyt w ogrodzie będzie dużo przyjemniejszy. Jeżeli odgłos płynącej wody Cię odpręża i działa na Ciebie relaksująco, fontanna ogrodowa będzie świetnym wyborem.

Jak zaaranżować ogród z fontanną parkową?

Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem fontanny parkowej stwarza idealne warunki do rozwoju roślinności. Dzięki temu Twoje kwiaty, krzewy i trawa będą lepiej rosły. Taki zbiornik wodny na posesji może okazać się także idealnym miejscem do wypoczynku i obserwacji ptaków, owadów, a nawet zwierząt. Wybór fontann parkowych jest duży, można wybierać spośród modeli betonowych, kamiennych lub żeliwnych w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań. To niedrogi, a jednocześnie bardzo efektowny sposób na to, aby odmienić swój ogród nie do poznania. Fontannę można potraktować jako centralny punkt w ogrodzie, dzięki któremu przestrzeń nabierze odpowiedniej struktury. Wokół niej można posadzić krzewy i kwiaty, które będą stanowić piękną dekorację. Większość fontann dostępnych na rynku jest wykonana z uwzględnieniem aspektów ekologicznych, a więc posiada systemy recyrkulacji wody. Dzięki temu możliwe jest jej oszczędne zużycie, co więcej w ogrodzie tworzy się odpowiedni mikroklimat. 

Fontanny parkowe - jakie są ich rodzaje?

Wybór odpowiedniej fontanny parkowej będzie zależeć między innymi od przestrzeni, jaką dysponujemy, a także od preferowanego stylu. Chociaż dla niektórych fontanna ogrodowa to najwyższy wyraz kiczu, prawda jest taka, że odpowiednio dobrana może stanowić ciekawą dekorację ogrodu. Jakie są rodzaje fontann parkowych?

  1. Fontanna wolnostojąca - w tym wypadku nie trzeba montować oczka wodnego, jednak bardzo ważną kwestią jest rodzaj podłoża, na którym będzie ustawiona. Musi być ono stabilne i bezpieczne. 
  2. Fontanna ścienna - sprawdzi się w przypadku ograniczonej przestrzeni. To specjalna płyta montowana na ścianie, z której wypływa strumień wody.
  3. Fontanna kaskadowa -  woda przelewająca się na kolejne kondygnacje daje wrażenie obcowania z prawdziwym wodospadem. Fontanny kaskadowe bardzo często zaopatrzone są w dodatkowe oświetlenie, które wieczorami podkreśla piękno ogrodu.
  4. Fontanna w oczku wodnym - to zbiornik posiadający zazwyczaj obieg wody zamknięty. Aby fontanna działała, wystarczy zaopatrzyć się w filtr z pompą. 

Dobrze zaplanowany ogród z fontanną parkową może stać się miejscem relaksu oraz spotkań z rodziną i znajomymi. To dobre rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na stworzeniu przytulnego, wyjątkowego miejsca sprzyjającego odnalezieniu spokoju i równowagi. W dzisiejszych czasach żyjemy szybko, dlatego chwila oddechu w ogrodzie wypełnionym piękną roślinnością to dobry pomysł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl