Fontanna w ogrodzie przydomowym - czy to dobry pomysł?

Aby ogród był wyjątkowy i niepowtarzalny trzeba zadbać nie tylko o roślinność, ale i stylowe elementy dekoracyjne. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku oryginalne donice czy efektowne meble ogrodowe. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się także fontanny ogrodowe. Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? 

Fontanna w ogrodzie przydomowym - rodzaje

Najłatwiejsze w montażu są fontanny ogrodowe naziemne. W zasadzie można je postawić w dowolnym miejscu. Nie wymagają one wkopywania zbiornika z wodą pod ziemię. Dlatego w razie potrzeby można je przenosić z miejsca na miejsce. Takie fontanny sprawdzają się także na balkonach i tarasach. Są dobrym wyborem do mniejszych ogrodów. 

Fontanna w ogrodzie przydomowym może mieć także formę fontanny podziemnej. Tego typu produkty są trudniejsze w montażu, bo wymagają wkopania zbiornika z wodą. Z drugiej strony oferują naprawdę szerokie możliwości aranżacyjne. W tym przypadku wyróżnia się fontanny pływające umieszczane w oczkach wodnych, fontanny ożywione ze specjalnymi dyszami czy fontanny kąpielowe. Te ostatnie są na ogół wykorzystywane w miejscach publicznych. 

Są również fontanny, które łączą w sobie efekty wizualne z muzyką czy oświetleniem. Wymagają zastosowania specjalnego oprogramowania i raczej nie sprawdzają się w przydomowych ogródkach. Mają jednak swoich zwolenników. 

Fontanna w ogrodzie przydomowym - zalety i wady

Fontanna w ogrodzie przydomowym to na pewno rozwiązanie bardzo ciekawe. Stanowi nietuzinkowy element aranżacji zewnętrznej. Jednak ma zarówno swoje zalety, jak i pewne wady. Warto się z nimi zapoznać na samym początku. 

Jakie podstawowe atuty ma fontanna w ogrodzie przydomowym? Przede wszystkim zapewnia wyjątkowe wrażenia wizualne i sprawia, że wypoczynek jest znacznie przyjemniejszy. Patrzenie na wodę działa na człowieka relaksująco i odprężająco. Kluczem do sukcesu jest wybór fontanny odpowiednio do wystroju całego ogrodu. Dzisiaj na takie rozwiązanie pozwolić sobie można niemal każdy. Nie jest to zarezerwowane jedynie dla milionerów. 

Jakie jeszcze zalety mają fontanny ogrodowe? W swojej najbliższej okolicy skutecznie nawilżają powietrze. Przynoszą szczególnie dużą ulgę w okresie letnim. Wydobywająca się z nich woda wytwarza mgiełkę, która nawilża i schładza powietrze. Poza tym fontanna w ogrodzie przydomowym może stanowić świetne wsparcie dla dzikich zwierząt np. ptaków i wiewiórek. Szczególnie efektownie prezentują się konstrukcje podświetlane, które wprowadzają do ogrodu wyjątkowy nastrój.

Jednak fontanny ogrodowe mają i swoje wady. Są one raczej niewielkie, ale warto o nich wspomnieć. Podstawowym problemem jest większe zużycie wody. Na szczęście nowoczesne urządzenia wyposażone są w pompy, które ten problem w dużej mierze rozwiązują. Fontanny powodują także większe zużycie energii elektrycznej. Dodatkowo niekiedy bywają uciążliwe w montażu. To dotyczy oczywiście modeli podziemnych. 

Jaką fontannę do ogrodu przydomowego wybrać?

Fontanny w ogrodzie przydomowym to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Do wyboru są w tym przypadku różne wzory i rodzaje. Klasyczne fontanny kamienne z rzeźbionymi elementami są idealnym wyborem do tradycyjnych ogrodów. Z kolei do nowoczesnych aranżacji lepiej wybierać modele minimalistyczne. Osoby, które mają oczka wodne czy przydomowe stawy, zdecydować się mogą także na fontanny pływające. 

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest współpraca z doświadczoną firmą zajmująca się projektowaniem ogrodów. Wówczas można mieć pewność, że wszystko zostanie w projekcie uwzględnione. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej, aby zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów w ogrodzie. Oczywiście na fontannę zdecydować się można także później, aby dopełnić całą aranżację. 

Czy fontanna w ogrodzie przydomowym to dobre rozwiązanie, a może kicz? Jeśli jest umiejętnie wkomponowana, może stanowić jego doskonałe dopełnienie. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl