Czy metalowa ławka do ogrodu miejskiego to dobry pomysł?

Ławki to od setek lat nieodłączny element ogrodów. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną. Odpowiednio ustawione dodają aranżacji uroku, a przy tym pozwalają na odpoczynek w miłym otoczeniu. Duże znaczenie ma przy tym materiał ich wykonania. Czy metalowa ławka do ogrodu miejskiego to dobry pomysł? 

Jakie funkcje w ogrodzie miejskim pełnią ławki?

Ławki to jeden z najpopularniejszych obiektów małej architektury ogrodowej. Często to właśnie one stanowią centrum strefy wypoczynkowej. Czasem stawiane są także nieco bardziej na uboczu. Mają znaczenie praktyczne i estetyczne. Dobrze zlokalizowane są prawdziwą ozdobą ogrodu miejskiego, ale nie można pomijać ich walorów użytkowych. 

Wybierając ławkę, trzeba zwrócić uwagę na jej stabilność i jakość wykonania. Ogromnie istotny jest w tym przypadku materiał wykonania. Dużą popularnością na rynku cieszą się od lat przede wszystkim metalowe ławki do ogrodu miejskiego. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? 

Jakie zalety ma metalowa ławka do ogrodu miejskiego?

Ławki metalowe np. wykonane z lekkiego aluminium czy odpornej na korozję stali to bardzo ciekawa propozycja. Warto także zwrócić uwagę na ławki żeliwne. Są to elementy małej architektury ogrodowej o dużej stabilności. Wyróżniają się bardzo stabilną konstrukcją. Wprawdzie są dość ciężkie, ale nadal można je przenosić z miejsca na miejsce. Takie meble ogrodowe są niezwykle trwałe, a jednocześnie mogą być ozdobne.

Oczywiście ławki metalowe wymagają regularnego czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Są odporne na trudne warunki pogodowe, ale wymagają zabezpieczenia przed korozją. Poza tym na komfort ich użytkowania wpływa w dużej mierze temperatura otoczenia. Dlatego sporą popularnością na rynku cieszą się ławki wykonane jednocześnie z metalu i drewna. 

Ogrodowe ławki stalowe - z czego wynika ich popularność?

Metalowe ławki są często wybierane do ogrodu miejskiego. Szczególną uwagę warto zwrócić na modele stalowe, które mają sporo zalet. 

Na pewno ogrodowe meble z metalu są wytrzymałe. Stal jest pod tym względem bezkonkurencyjna. Cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, rozciąganie czy zginanie. To ważne, bo w parkach miejskich często dochodzi do aktów wandalizmu. Stalowe ławki są także ciężkie. To zapewnia im dużą stabilność i wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Czasem można je dodatkowo przytwierdzić do podłoża. W ten sposób stają się odporne na próby przewrócenia i kradzieży. 

Metalowe ławki do ogrodu miejskiego to meble naprawdę wielofunkcyjne. Stal może być kształtowania w dowolny sposób. W ten sposób uzyskiwane są meble utrzymane w różnorodnej stylistyce. Mogą być nowoczesne lub klasyczne. Bez problemu można więc znaleźć model pasujący do danej aranżacji. Stal jest wprawdzie materiałem podatnym na korozję, ale malowanie proszkowe chroni go przed rdzą. W ten sposób meble stalowe są zabezpieczane przed korozją. Malowanie proszkowe pozwala także na uzyskanie równomiernej i trwałej powłoki. 

Nowoczesne i klasyczne - ogrodowe ławki metalowe mają wiele odsłon

Okazuje się, że metalowe ławki ogrodowe mogą być naprawdę efektowne pod względem wizualnym. Spotkać można na rynku modele bogato zdobione i stylizowane np. w klasycznej formie. Są to meble, które świetnie odnajdą się w parkach zaaranżowanych w stylu romantycznym czy angielskim.

Dzisiaj wielu producentów mebli ogrodowych łączy funkcjonalność z wygodą. W ogrodach miejskich i parkach często zauważyć można ławki drewniane z metalową podstawą. Stelaże są w tym przypadku wykonane np. ze stali lub żeliwa. Konstrukcje są tym samym stabilne i wytrzymałe. Dodatkowo całość niekiedy można przymocować do podłoża, chroniąc ławkę przed kradzieżą czy wandalizmem. Z kolei drewniane siedzisko i oparcie zapewniają użytkownikom wygodę. Tego typu ławki trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniem, ale mogą służyć przez całkiem długi czas.

Dane kontaktowe

Przedsiębiorstwo Usługowe "OLIMP"
Honorata Majkusiak
mobile: 506506421
sklep@architekturaparkowa.pl
biuro@architekturaparkowa.pl
ul. Garbarska 6/3
64-200 Wolsztyn
Województwo: Wielkopolskie

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl