Infrastruktura parkowa to bardzo istotny element każdej przestrzeni miejskiej. Od niej w dużej mierze zależy komfort użytkowania parku, a także bezpieczeństwo użytkowników danej przestrzeni. Projektowanie parku miejskiego wymaga dużej precyzji, a także uwzględnienia wielu czynników, w tym potrzeb lokalnej społeczności, która będzie korzystać z terenów zielonych. Jakich elementów nie powinno zabraknąć w parku? Czy muszą znaleźć się w nim ławki żeliwne dla dzieci?
Roślinność i drzewa
Trudno wyobrazić sobie parku miejskiego bez roślinności i drzew. Projektując taką przestrzeń, trzeba uwzględnić różnorodne rośliny, aby wspierać lokalną florę i faunę. Pamiętając, że rośliny i drzewa to nie tylko kwestia estetyki danego miejsca, bo wpływają także na jakość powietrza, a także regulują temperaturę latem.
Strefy relaksu i rekreacji - ławki żeliwne dla dzieci, kosze, donice betonowe
Park miejski powinien być miejscem sprzyjającym wypoczynkowi, dlatego niezbędne są ławki parkowe, stoliki piknikowe, wydzielone miejsce do grillowania. Nie można zapominać również o koszach, donicach betonowych na rośliny, dobrze sprawdzą się również ławki żeliwne dla dzieci, gdzie maluchy będą mogły odpocząć w trakcie zabawy. Duży wybór artykułów ogrodowych i parkowych, w tym wysokiej jakości ławek żeliwnych można znaleźć między innymi w naszej ofercie.
Place sportowe
Jeśli park ma dużą powierzchnię, nie powinno w nim zabraknąć również miejsca do wykonywania różnego rodzaju aktywności fizycznej, takiej jak gimnastyka, gra w koszykówkę, siatkówkę, czy piłkę nożną. Tego typu miejsca sprzyjają integracji społecznej, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.
Plac zabaw dla dzieci
W żadnym parku nie może zabraknąć również takiego elementu jak plac zabaw dla najmłodszych. Dzięki temu dzieci będą mogły zintegrować się z rówieśnikami, oddając się zabawie. Aktywność na świeżym powietrzu jest wskazana dla dzieci w każdym wieku, w ten sposób mogą rozwijać umiejętności społeczne, wyobraźnię, kreatywność, a także zdolności manualne. W parku powinny znajdować się place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych.
Oświetlenie
Duże znaczenie podczas urządzania parku miejskiego będzie miało także oświetlenie, które zagwarantuje bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie monitoringu, co zagwarantuje użytkownikom parku większe poczucie bezpieczeństwa.
Ścieżki piesze i rowerowe
Kolejna bardzo ważna rzecz to stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla rowerzystów i pieszych. W ten sposób można zachęcić ludzi do większej aktywności fizycznej. Odpowiednio zaprojektowane ścieżki to ławy dostęp do parku. Istotne jest także dostosowanie ścieżek do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Strefy dla zwierząt
W parku miejskim często spacerujemy ze swoimi zwierzętami, dlatego należy pomyśleć również o specjalnej strefie dla czworonogów. Można zaaranżować place zabaw dla psów, wydzielony obszar, gdzie psy mogą się wybiegać. Park powinien być zaprojektowany z myślą o potrzebach zwierząt oraz ich opiekunów, gdzie zwierzęta będą mogły czuć się bezpiecznie.